Στα ημιτελικά η Παπαμιχαήλ, εκτός 4άδας η Ματούλα

Νέα straight sets νίκη – την 3η συνεχόμενη στο τουρνουά – πανηγύρισε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων του Saint Palais sur Mer στη Γαλλία.

Όπως αναφέρει το tennisnews, η Παπαμιχαήλ απέκλεισε χωρίς να κινδυνέψει και την Leolia Jeanjean από τη Γαλλία με 6-1, 6-4 και πήρε μέσα σε 92 λεπτά την πρόκριση για τις “4” καλύτερες του Open International De Saint-Palais-Sur-Mer στη Γαλλία.

Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια έχασε το 1ο game του αγώνα και μετά απ’ αυτό κέρδισε 8 games στη σειρά, για να προηγηθεί με 6-1, 2-0. Η Jeanjean κρατήθηκε κοντά της στο 2ο σετ και έσβησε 4 match points στο 9o game για να μειώσει σε 5-4, η Δέσποινα όμως δεν πτοήθηκε και έκλεισε το παιχνίδι στο σερβίς της στο 10ο game.

Η Παπαμιχαήλ, η οποία είχε κερδίσει ακόμα τη Βελγίδα Magali Kempen με 6-3, 6-2 και τη Γαλλίδα Laia Petretic με 6-4, 6-2 αυτή την εβδομάδα, θα παίξει στα ημιτελικά του Futures των 25.000 δολαρίων με την Amandine Hesse. Η πολύ καλή Γαλλίδα τενίστρια είναι στο Νο.2 του ταμπλό και στο Νο.229 της παγκόσμιας κατάταξης. Σήμερα ξεπέρασε το εμπόδιο της Justina Mikulskyte από τη Λιθουανία, Νο.8 στο ταμπλό, που εγκατέλειψε ενώ ήταν πίσω με 3-6, 2-2.

Μάρθα Ματούλα

Εκτός 4άδας η πολύ καλή Ματούλα

Η Μάρθα Ματούλα έφτασε 2 games μακριά από μια ακόμα μεγάλη νίκη στη Βάρνα της Βουλγαρίας, τελικά όμως “λύγισε” στα τρια σετ από τη Νο.2 του ταμπλό Daria Mishina και έμεινε εκτός ημιτελικών, στη διοργάνωση των 15.000 δολαρίων της ITF.

Πολύ καλή εβδομάδα είχε η Μάρθα Ματούλα στη Βάρνα της Βουλγαρίας και στη χωμάτινη διοργάνωση των 15.000 δολαρίων της ITF που φιλοξενήθηκε εκεί.

Μετά τις νίκες της απέναντι στην Oana Gavrila, Νο.6 στο ταμπλό, με 5-7, 6-0, 6-0, και στην Gebriela Mihaylova με 6-3, 6-1, η Μάρθα έφτασε και σήμερα κοντά σε μια πολύ καλή νίκη, στην αναμέτρησή της με τη Ρωσίδα Daria Mishina, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.477 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Μετά από 2 ώρες και 12 λεπτά μάχης, η Ελληνίδα παίκτρια γνώρισε την ήττα με 4-6, 6-4, 6-2.

Στο 1ο σετ η Ματούλα ανέτρεψε το 1-4 για να κερδίσει 5 games στη σειρά, ενώ στο 2ο σετ επέστρεψε από το 1-3 και ήταν μαζί με τη Mishina έως το 4-4, φτάνοντας δηλαδή 2 games μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η 28χρονη Ρωσίδα ωστόσο κέρδισε το πολύ κρίσιμο 9o game, στο οποίο η Ματούλα είχε προηγηθεί με 15-30, για να κάνει το 5-4 και αργότερα με break το 6-4. Στο 3ο σετ η Mishina είχε και το ψυχολογικό αβαντάζ, αποκτώντας από νωρίς τον έλεγχο του σετ και κρατώντας τον έλεγχο έως το τέλος.