LaLiga : “Τρόμαξε” φίλους και…εχθρούς η Ρεάλ του δευτέρου ημιχρόνου! (vid)

Η Θέλτα έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ, προηγήθηκε δύο φορές αλλά οι “μερένχες” είχαν άλλο…σκοπό απόψε.

Μετά από 1,5 χρόνο η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και το έκανε εντυπωσιακά καθώς επικράτησε με 5-2 της Θέλτα η οποία προηγήθηκε δύο φορές στο ματς. Χατ τρικ από Μπενζεμά, ντεμπούτο με γκολ για Καμαβινγκά.

Η ομάδα του Κουντέτ προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, η «Βασίλισσα» απάντησε με τέσσερα γκολ στο δεύτερο και πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 5-2. Τρία γκολ από τον Καρίμ Μπενζεμά που έφτασε ήδη τα πέντε στο πρωτάθλημα ενώ ντεμπούτο με γκολ έκανε ο Εντουάρντο Καμαβινγκά, για τη Ρεάλ που επέστρεψε στο ανακαινισμένο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» μετά από σχεδόν 1,5 χρόνο.

Η Θέλτα αιφνιδίασε την Ρεάλ που έδειξε πως έχει πολλά αμυντικά κενά, όταν στο 4ο λεπτό ο Σάντι Μίνα έκανε το 0-1. Ο Καρίμ Μπενζεμά ισοφάρισε στο 24ο λεπτό αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την εικόνα της Ρεάλ, η οποία είδε τον Σέρβι να κάνει το 1-2 στο 32ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η «Βασίλισσα» μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή, την οποία και πέτυχε στα πρώτα εννέα λεπτά. Αρχικά με τον Μπενζεμά να ισοφαρίσει εκ νέου σε 2-2 στο 46ο λεπτό, ενώ ο Βινίσιους σκόραρε για το 3-2 στο 54ο λεπτό. Η Θέλτα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάταια, αφού η Ρεάλ ήταν… άπαιχτη. Ο Καμαβίνγκα, έξι λεπτά μετά την είσοδο του για πρώτη φορά με την φανέλα της ομάδας της Μαδρίτης, σκόραρε για το 4-2 στο 72ο ενώ ο Μπενζεμά πέτυχε χατ-τρικη με πέναλτι στο 87ο λεπτό.

Με την νίκη αυτή η Ρεάλ επέστρεψε στην κορυφή με 10 βαθμούς, όσους επίσης Βαλένθια και Ατλέτικο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι) : Κουρτουά, Γκουτιέρες (89′ Μαρτσέλο), Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Νάτσο Φερνάντεθ, Μόντριτς (79′ Ασένσιο), Βαλβέρδε, Κασεμίρο, Βινίσιους (89′ Ροντρίγκο), Αζάρ (66′ Καμαβιγκά), Μπενζεμά

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέ) : Ντιτούρο, Γκαλόν, Μάγιο, Αραούχο, Μουρίγιο (89′ Άιντο), Τάπια (46′ Μπελτράν), Τσέρβι (63′ Νολίτο), Μπράις Μέντεθ (52′ Σολάρι), Ντένις Σουάρεθ, Μίνα (63′ Γκαλάρδο), Άσπας