Serie A : “Λύτρωση” στο 90+2′ με Ελ Σαράουι για τη Ρόμα (vid)

Τις…καρδιές στις θέσεις τους είδαν να επιστρέφουν οι φίλοι της Ρόμα!

Η Σασουόλο αποδείχτηκε σκληρό…καρύδι για τους Ρωμαίους, οι οποίοι χρειάστηκαν υπερπροσπάθεια για να φτάσουν στη νίκη και τελικά το κατάφεραν στις καθυστερήσεις του αγώνα, με λυτρωτή τον Ελ Σαράουι.

Στο 37′ ο Μπράιν Κριστάντε έβαλε τη Ρόμα μπροστά στο σκορ, όμως η Σασουόλο βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση στο 57′ με “δράστη” τον Φίλιπ Ντούρισιτς.

Η πίεση των “τζιαλορόσι” ήταν μεγάλη στη συνέχεια, οι ευκαιρίες αρκετές και τελικά η πολυπόθητη νίκη ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με πρωταγωνιστές δύο αλλαγές του Ζοζέ Μουρίνο : τον Σομουρόντοφ που έβγαλε την ασίστ και τον Ελ Σαράουι που “έγραψε” το 2-1.

Ρόμα (Χοσέ Μουρίνιο) : Πατρίσιο, Βινιά, Κάρσντορπ (89′ Ρέινολντς), Ιμπάνιες, Μαντσίνι, Βερετού, Κριστάντε (74′ Κάρλες Πέρεθ), Μκταριάν (70′ Ελ Σαράουι), Ζανιόλο (74′ Σομουρόντοφ), Πελεγκρίνι, Έιμπραχαμ

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίσι) : Κονσιλί, Ροτζέριο, Τολιάν, Φεράρι, Κίρικες, Φρατέσι (83′ Αϊχάν), Μαξίμ Λόπεθ, Μπογκά (89′ Κυριακόπουλος), Μπεράρντι (77′ Ντεφρέλ), Ντούρισιτς (83′ Τραορέ), Ρασπαντόρι (46′ Σκαμάκα)