Serie A : Σπουδαίο διπλό στο Mapei για τη “γκρανάτα” (vid)

Η Τορίνο με γκολ του Πιάτσα στο τελευταίο δεκάλεπτο νίκησε 1-0 στην έδρα της Σασουόλο και την προσπέρασε στη βαθμολογία, μετά από 4 αγωνιστικές στην Serie A.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένταση στο Μαπέι και μόλις στο 7′ ο Φρατέζι ανάγκασε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Προϊόντος του χρόνου όμως η “γκρανάτα” έβρισκε πατήματα και απειλούσε. Το έκανε στο 26′ με τον Σανάμπρια, όταν νικήθηκε ο Κονσίλι, αλλά στη γραμμή ο Φεράρι κράτησε το μηδέν, αλλά και ένα λεπτό αργότερα με τους Μπρέκαλο και Σινγκό να μην καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με 2 ακόμη φάσεις για τους φιλοξενούμενους, χωρίς όμως να βρουν στόχο. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό του πρώτου με Σασουόλο και Τορίνο κυρίως να αμύνονται. Στο 65′ πέρασε στο παιχνίδι ο Κυριακόπουλος αντί του Μπογκά.

Οι χρυσές αλλαγές όμως έγιναν από την απέναντι πλευρά, καθώς στο 77′ μπήκαν στο ματς Μαντράγκορα και Πιάτσα και στο 83′ συνδυάστηκαν για το 0-1, με τον Κροάτη να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά φέτος.

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίσι) : Κονσίλι, Μιουλντιούρ, Κίρικες, Φεράρι, Ροζέριο (65′ Τραορέ), Φρατέσι (75′ Χαράουι), Λόπεζ, Μπεράρντι, Τζούρισιτς, Μπογκά (65′ Κυριακόπουλος), Ρασπαντόρι (65′ Σκαμάκα).

Τορίνο (Ιβάν Τζούριτς) : Σάβιτς, Ζίμα, Μπρέμερ, Ροντρίγκεζ, Σινγκό (78′ Βοϊβοντά), Λούκιτς, Μαντραγκόρα (77′ Πομπέγκα), Ανσάλντι (52′ Αίνα), Πρατ (64′ Λίνετι), Σανάμπρια, Μπρεκάλο (77′ Πιάτσα).