Handball Premier : Ο Φίλιππος Βέροιας το ντέρμπι της Ημαθίας

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε του Ζαφειράκη Νάουσας με 25-23, στην πόλη της Ημαθίας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Η ομάδα της Βέροιας προηγούνταν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, μολονότι ο Ζαφειράκης πίεζε και βρισκόταν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-10 υπέρ του Φιλίππου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μιχάλης Κουκουτσίδης με 6 τέρματα, ενώ για την ομάδα της Νάουσας από έξι γκολ σκόραραν οι Μαυροδουλάκης και Θεοδωρόπουλος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 25-23

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-4, 9-6, 11-8, 12-10 (ημίχρονο), 13-11, 15-12, 16-15, 19-17, 22-19, 25-23

Φίλιππος Βέροιας : Κωστακίδης 4, Κριούτσκοφ 1, Παπαδόπουλος 2, Κουκουτσίδης 6, Εμμανουήλ, Μούγιτς 2, Κυριακίδης, Φιλόσογλου 3, Μπαλτατζής 4, Σόφρανατς 2, Παπαγιάννης 1, Στανκίδης, Άγκοβιτς, Λυκοστράτης, Ρίζος, Καραγιοβάνης

Ζαφειράκης Νάουσας : Γαλίτης, Λε Πεγιέ, Ρότζιος, Δασκαλόπουλος, Πίτος, Μαυροδουλάκης 6, Μπόλας 4, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας, Τσαγκεράς, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας 1, Διδασκάλου 2, Κανιζάι 4, Κρέξης

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού, Δίλεπτα: 4-6. Πέναλτι: 4/5 – 3/3