Δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ στην Κέρκυρα

Στην πρεμιέρα της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Κέρκυρα, όπου αντιμετώπισε τον τοπικό Φαίακα, του οποίου και επικράτησε με 18-20 σκορ.

Οι «ασπρόμαυροι», στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 και 6-3, καταφέρνοντας στη συνέχεια με ένα σερί, να ισοφαρίσουν σε 7-7. Η συνέχεια βρήκε τον Δικέφαλο πίσω στο σκορ για ένα γκολ, 8-7, ενώ, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 11-10 σκορ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Πάνου Γούσιου, εμφάνισαν καλύτερη αγωνιστική λειτουργία, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ, 14-15, και, έπειτα, να ανοίξουν τη διαφορά με δύο γκολ, 15-17. Διαβάζοντας σωστά τις συνθήκες και τις καταστάσεις, οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα των δύο γκολ και έφτασαν στη νίκη με 18-20 σκορ.

Στο διά ταύτα, η ομάδα χάντμπολ ανδρών του ΠΑΟΚ, στο ξεκίνημα, κατάφερε να πάρει τους βαθμούς της νίκης, ενώ, πλέον, με το ρεπό της επόμενης αγωνιστικής, έχει χρόνο να ξεκουραστεί και να προετοιμαστεί για την αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής, όπου υποδέχεται το Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2021, τη Δράμα Bianco Monte στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΠΑΟΚ 18-20

Tα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 7-6, 7-7, 9-9, 11-10 (ημίχρονο), 14-15, 15-16, 16-17, 17-19, 17-19, 18-20

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Χαραγκάουι, Τσίλης 6, Ντζούλοβιτς 6, Σουλάνης, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κόντης 1, Κυπριώτης, Κυριακίδης, Δελλής 2, Τσιλιμπάρης, Γεωργαλής, Μάνιτς 3, Κορακιανίτης, Νάστος, Σκουρτάι

ΠΑΟΚ: Παπάζογλου 2, Βαφείδης 1, Μανωλούδης, Τριανταφυλλίδης, Τσαμουρίδης, Μισαηλίδης 3, Μπάρμπας, Νικολαΐδης 3, Γκιγκόφ, Στογιάνοβιτς 2, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης, Σεϊρεκίδης 6, Αποστόλου, Μέντουριτς 2, Καβουσανάκης 1

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/4 – 4/4