Μετά τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Βόλος το απόλυτο!

Μεγάλη εμφάνιση του Βόλου στη Ριζούπολη, που τον φέρνει μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στην κορυφή της Super League!

Η ομάδα του νεότερου σε ηλικία προπονητή της κατηγορίας, Γκιγιέρμο Αμπασκάλ (μόλις 32 ετών) πέρασε σαν…σίφουνας από την έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης με σκορ 3-1 και μετά από δύο ματς έχει το απόλυτο στις νίκες.

Οι “κυανόλευκοι” δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, που επέβαλλαν πλήρως το παιχνίδι τους, οι οποίοι ήταν κυριολεκτικά…φωτιά όταν έβγαιναν στην αντεπίθεση.

Ο Πάολο Φερνάντες ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, μόλις στο 5ο λεπτό, βάζοντας τις βάσεις για τη σημερινή επικράτηση. Με τον Μπρούνο Άλβες στο αρχικό σχήμα, ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση στο πρώτο μέρος.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου, ο Βόλος πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον εξαιρετικό Φαν Φέερτ, ο οποίος φαίνεται πως μπορεί να καλύψει το κενό που άφησε ο Τάσος Δουβίκας.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους “κυανόλευκους”, στο 63′ ο Μπαρτόλο πέτυχε και τρίτο γκολ για την ομάδα του, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ στη δεξιά γωνία του Βέρχουλστ.

Ο Απόλλων αντέδρασε άμεσα και μείωσε στο 65′ με τον Ιωαννίδη, ένα γκολ που του έδωσε έναν ενθουσιασμό, με αποτέλεσμα να μεταφερθεί η πίεση στα καρέ του Κλέιμαν.

Ο σκόρερ των γηπεδούχων είχε μια ακόμη καλή στιγμή στις καθυστερήσεις για να μειώσει ακόμη περισσότερο, όμως το 1-3 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Περράκη.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης) : Βέρχουλστ, Τουτουαρίμα (46′ Μπαξεβανίδης), Ντεντάκης, Άλβες, Λισγάρας, Παπαγεωργίου (60′ Ματέι), Κάστρο, Σλίβκα, Σαλί (53′ Τσιλούλης), Παμλίδης (53′ Λα Πάρα), Ντάουντα (53′ Ιωαννίδης)

ΝΠΣ Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ) : Κλέιμαν, Φεράρι, Πουρίτα, Γκρίλο, Ρομέρο, Φερνάντες (64′ Νίνης), Μπαρτόλο (74′ Σοάρες), Τσοκάνης, Ροσέρο (86′ Βοϊτκόφσκι), Ρεγκατίν, Φαν Φέερτ