Premier League : “Δραπέτευσε” από το London Stadium η Γιουνάιτεντ, μια ακόμη νίκη για τη Μπράιτον (vids)

Τι ματσάρα ήταν αυτή στο London Stadium!

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Γουέστ Χαμ και μάλιστα με ανατροπή, ωστόσο ο ήρωας για τους “κόκκινους διαβόλους” ήταν ο Ντε Χέα, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαρκ Νόμπλε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Σαΐντ Μπενραχμά άνοιξε το σκορ στο 30′ και έβαλε τα “σφυριά” σε θέση οδηγού στο ματς, όμως ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε άλλη…άποψη και πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος, η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω, με εκατέρωθεν ευκαιρίες και στο 89′ ο Λίνγκαρντ έδωσε το προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 90+3′ η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιαρμολένκο μέσα στην περιοχή και μετά το ΟΚ του VAR, ο Μαρκ Νόμπλε (που πέρασε ως αλλαγή γι αυτό το λόγο!) έγινε μοιραίος για την ομάδα του.

Στο άλλο ματς, η Μπράιτον έλαμψε ξανά! Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ πέτυχε την 4η νίκη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της Premier League. Ο Μοπάι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 30′ και με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γουέλμπεκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Άμεση ήταν η απάντηση της Λέστερ, που μείωσε στο 61′ με τον Βάρντι όμως η πίεση που άσκησε στη συνέχεια, δεν καρποφόρησε με αποτέλεσμα η Μπράιτον να πετύχει μία ακόμη νίκη!