Premier League : Κανένα περιθώριο στην Τότεναμ η Τσέλσι (vid)

Ούτε…λεπτό δεν άφησε περιθώριο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της δεν άφησε στην Τότεναμ η πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι.

Οι “μπλε” του Λονδίνου απέδειξαν πως είναι το…αφεντικό της πόλης αλλά και το φαβορί για τον φετινό τίτλο, μια ομάδα που έχει βρει την αγωνιστική της ταυτότητα και παίζει άμυνα για σεμινάριο.

Η αρχή της αναμέτρησης πάντως δεν πρόδιδε μια τόσο άνετη επικράτηση για τους Μπλε. Αντίθετα, οι δυο ομάδες ήταν νωθρές στο ξεκίνημα και ο ρυθμός παρέμεινε για ολόκληρο το 45λεπτο χαμηλός.

Η Τσέλσι προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα στα πρώτα λεπτά και είχε δυο καλές στιγμές να απειλήσει με τον Χάβερτζ, όμως ο Γερμανός δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε σε καμία εξ αυτών.

Μετά το πέρας του δεκαλέπτου η Τότεναμ ισορρόπησε ανακτούσε συνεχώς κατοχή και προσπαθούσε να γίνει απειλητική για την εστία του Κέπα, δίχως όμως σοβαρό αποτέλεσμα. Μοναδική εξαίρεση η ευκαιρία του Σον στο 33΄, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κέπα με τον Ισπανό όμως να τον εξουδετερώνει.

Στο δεύτερο μέρος, η Τσέλσι μπήκε και έπιασε από τον λαιμό την ομάδα του Νούνο Εσπίριτο, με τον Τιάγκο Σίλβα να «καρφώνει» τον Γιορίς με κεφαλιά στο 49ο λεπτό και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 57′ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πάλι, με τον Ενγκολό Καντέ να σημειώνει το 2-0 για την ομάδα του Τούχελ. Η Τσέλσι έπαιζε σχεδόν… μόνη της, με τον Βέρνερ να χάνει ανεπανάληπτες ευκαιρίες για το 3-0.

Ο Ρούντιγκερ ωστόσο δεν χαρίστηκε και έκανε το 3-0, διαμορφώνοντας με ένα εξαιρετικό πλασέ το τελικό σκορ!

Τότεναμ (Νούνο Σάντο) : Γιορίς, Έμερσον, Ρομέρο (83′ Σάντσες), Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Ντομπελέ (62′ Σκιπ), Χόιμπεργκ, Άλι, Λο Σέλσο (62΄Μπράιαν Χιλ), Σον, Κέιν

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ) : Κέπα, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Μάουντ (46΄Καντέ), Χάβερτζ (70΄Βέρνερ), Λουκάκου