Τέτοιο ματς ένα στα…χίλια χρόνια : ΟΦΗ – ΑΕΚ από 0-3, τελικό 3-3!

Ματς-ΕΠΟΣ στο Ηράκλειο, με την ΑΕΚ να βρίσκεται κοντά σε έναν περίπατο αλλά στο τέλος να φεύγει με τον έναν βαθμό!

Ο ΟΦΗ, με πρωτεργάτη τον Νέιρα, δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα της ΑΕΚ και έκανε τεράστια αντεπίθεση μετά το 75′ πετυχαίνοντας τρία γκολ σε διάστημα 13 λεπτών!

Ο “δικέφαλος” μάλλον υποτίμησε την…αύρα του ΟΦΗ στο “Γεντί Κουλέ” αλλά -εν μέρει- μπορούμε να τον δικαιολογήσουμε καθώς ένα σκορ 0-3 στο 65′ (ακόμη κι αν αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο λόγω αποβολής του Λιβάι Γκαρσία) μπορείς εύκολα να το διαχειριστείς.

Ο Σέρχιο Αραούχο στο 15′ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με το πρώτο του γκολ στην επιστροφή του στην ομάδα, δίνοντας το έναυσμα για τη δεύτερη σερί νίκη.

Αυτή…σκοτείνιασε για λίγο με την αποβολή του Γκαρσία στο 36′, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ πέτυχε ένα γκολ κλάσης, αλλάζοντας πόδι μέσα στη μεγάλη περιοχή του Επασί.

Η ΑΕΚ φαινόταν ικανή να επικρατήσει κι αυτό επιβεβαιώθηκε στο 65′ με το γκολ του Ανσαριφάρντ, μετά από εξαιρετική προσωπική προσπάθεια και ιδανικό τελείωμα.

Και εκεί που όλοι θεώρησαν οριστική τη νίκη των “κιτρινόμαυρων”, όλοι λογάριασαν χωρίς τον Νέιρα. Ο Αργεντίνος πήρε τον ΟΦΗ από το χέρι και με δύο γκολ (79′-84′) μείωσε τη διαφορά στο γκολ, βάζοντας για τα καλά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Το ματς όμως είχε κι άλλες συγκινήσεις! Στο 90+3′ μετά την εκτέλεση φάουλ του Νέιρα, η μπάλα έφτασε μετά από κόντρες στον Βούρο κι ο τελευταίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Στάνκοβιτς και τους φίλους του ΟΦΗ στα ουράνια!

ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας) : Επασί, Κοροβέσης, Πασαλίδης (46′ Ουές), Διαμαντής, Βούρος, Γκαγέγος, Νέιρα, Ντε Γκούζμαν, Λάμπρου (71′ Γρίβας), Καμάου (46′ Ντουρμισάι), Καστάνιος (59′ Φαν Ντάινεν)

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγιεβις) : Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (89′ Σβάρνας), Τσούμπερ (75′ Μάνταλος), Άμραμπατ (62′ Σάκχοφ), Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο (62′ Ανσαριφάρντ)