Άνετη πρόκριση για τον Ολυμπιακό, συνεχίζει και ο Ιωνικός

Σε αγώνες για την δεύτερη αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου, Ολυμπιακός και Ιωνικός επικράτησαν Ηρακλή και Λάρισας αντίστοιχα και προχωρούν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς δυσκολία το εμπόδιο του Ηρακλή με 55-90 και θα είναι παρών στα προημιτελικά του Φεβρουαρίου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος τον Ιωνικό. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν χαμηλά τον αντίπαλο τους βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα του ενώ στην επίθεση είχαν λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι.

Με τον Ντόρσεϊ «ζεστό» αφού σημείωσε τους 11 από τους 15 πρώτους πόντους του, ο Ολυμπιακός έβαλε από νωρίς τους κανόνες του (8-15 στο 5’). Με το τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά (15-25). O Γούλριτζ προσπαθούσε σχεδόν μόνος να λύσει το επιθετικό πρόβλημα του Ηρακλή (είχε 11 πόντους με 5/5 σουτ στο ημίχρονο) αλλά δεν αρκούσε. Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε βάλει το νερό στο αυλάκι (27-46) και έκανε ακόμη πιο εμφανή την απόσταση του από τον Ηρακλή στην τρίτη περίοδο όταν εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι τους 35 (50-85 στο 37’ και 55-90 στο τέλος του αγώνα).

Την ίδια ώρα, ο Ιωνικός νίκησε και τη Λάρισα, μετά τον Απόλλωνα Πάτρας, με το 74-66 να του δίνει την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Φεβρουάριο τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Το σημαντικό βέβαια για τέτοια εποχή είναι ότι η ομάδα του Κούορο Σεγούρα έδειξε ότι είναι σε καλό δρόμο, έχει λύσεις και ταυτότητα και θα μπει με αξιώσεις στο πρωτάθλημα. Κάτι που ισχύει και για τη Λάρισα που έδειξε και πάλι καλά στοιχεία όπως κόντρα στον Αρη.

Το παιχνίδι άρχισε με τη Λάρισα φουριόζα αλλά σύντομα εξελίχθηκε σε μια μάχη πόντο με πόντοι. Από το 8-18 στο 6′, ο Ιωνικός πλησίασε στο 18-20 και το δεκάλεπτο έληξε με 18-22, ενώ το 30-30 του ημιχρόνου είχε φέρει την απόλυτη ισορροπία. Κρούμπαλι και Θριτ οδηγούσαν τους φιλοξενούμενους, Χουγκάζ και η άνοδος του Οουενς μέσα στις ρακέτες ισορρόπησαν για τον Ιωνικό.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 56-55, αν και ο Ιωνικός είχε φτάσει και στο 45-38 με ξέσπασμα του Τζέρμαν. Μουχαϊμίν κατά πρώτο λόγο και Οουενς από κοντά έφεραν τον Ιωνικό στο 68-61 στο 35′, ο Θριτ άρχισε… τα δικά του και ήταν ο «δράστης» του 68-66 στο 38′. Ο Τζέρμαν ήθελε και πήρε τελευταίος τον λόγο και το «σφράγισμα» της νίκης είχε την υπογραφή του.

Τα φύλλα αγώνα :

Ηρακλής-Ολυμπιακός 55-90
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κάρδαρης, Ζαχαρής
Δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90
Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριντζ 18, Σκορδίλης, Φίλλιος, Αγραβάνης Γ. 9, Τέιλορ 2, Χαριτόπουλος 3, Πετανίδης, Ντάγκλας 1, Τέρνερ 10, Παπαδάκης 6, Λιντς 6
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Ντόρσεϊ 21, Λούντζης, Λαρεντζάκης 6, Φαλ 7, Σλούκας 13, Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3, Λιβιό 6, ΜακΚίσικ 8

Ιωνικός-Λάρισα 74-66
Διαιτητές: Τσαρούχα-Καλδίρης-Θεονάς (Ντίνος)
Δεκάλεπτα: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66
Ιωνικός Νίκαιας (Σεγούρα): Μουχαϊμίν 12 (2), Τζέρμαν 16 (1), Χατζηκυριάκος 3 (1), Κολοβέρος 1, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (2), Γόντικας 5, Γκιουζέλης 3 (1), Όουενς 8, Χουγκάζ 11 (1).
Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 5, Θριτ 19 (4), Κρουμπάλι 9, Τσαϊρέλης 5, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Ζάρας 10 (3), Φόρτσουν 7 (1), Σπαν, Καράμπελας 9 (1).