Πρεμιέρα με νίκη για τον Αερωπό, δεν τα κατάφερε ο Φίλιππος Βέροιας (αποτελέσματα+βαθμολογία)

Νικηφόρα μπήκε στη Handball Premier ο Αερωπός Έδεσσας (μετά το ρεπό της 1ης αγωνιστικής), καθώς επικράτησε του Φιλίππου με 28-21 στο κλειστό της πόλης.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξαρχής τον έλεγχο της αναμέτρησης και παρά την προσπάθεια των Βεροιωτών στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με επτά γκολ διαφορά.

Οι Εδεσσαίοι προηγούνταν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης (ημίχρονο: 15-11) και αν και η ομάδα της Ημαθίας πλησίασε απειλητικά, στο ένα τέρμα (16-15), στο 40ο λεπτό, ο Αερωπός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, να το διευρύνει ξανά και τελικά να κυριαρχήσει.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-3, 8-5, 12-8, 14-9, 15-11 (ημχ), 16-14, 16-15, 19-17, 22-18, 24-18, 28-21.

Αερωπός Έδεσσας (Ταρινίδης): Κώστας 1, Μπουτκαρης, Γάτσης, Κράλλης 2, Μουμτζιδέλης 1, Αθανασίου, Γιαννούσης, Τσέλιος 6, Μήγγας 1, Ταραμονλής 2, Βερεμτσουκ, Πετριτσκο 3, Μποχάρεβ 7, Βερμάσεβιτς 5, Τοκάρεβ, Μυλωνάς.

Φίλιππος Βέροιας (Δομπρής): Κωστακίδης 10, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 3, Μούγιτς 3, Εμμανουήλ 1, Κυριακίδης, Φιλόσογλου 1, Παπαγιάννης 1, Στανκίδης, Λυκοστράτης 1, Καραγιοβάνης, Μίρβόβιτς,Πετρομελίδης, Τσαμήτρος, Φιλόσογλου, Ατσίμοβιτς 1.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 7-6. Πέναλτι: 0/2 – 3/4.,