Champions League : Έλυσε τον…Γόρδιο δεσμό με Πεσίνα η Αταλάντα, “τεσσάρα” η Ζενίτ

Με νίκες των γηπεδούχων άνοιξε η αυλαία των αγώνων της Τετάρτης (29/9), στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Στο Gewiss, η Αταλάντα δυσκολεύτηκε πολύ από τη μαχητική Γιουνγκ Μπόις και…φλέρταρε με την εντός έδρας γκέλα, όμως το Πεσίνα πέτυχε το γκολ στο 68′ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Οι “μπεργκαμάσκι” έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και προσπέρασαν τους Ελβετούς στην κορυφή.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη νωρίτερα από το κυρίως “πιάτο”, η Ζενίτ ήταν καταιγιστική στο Gazprom Arena της Πετρούπολης, σημειώνοντας τέσσερα γκολ κόντρα στη Μάλμε. Ο Κλαουντίνιο άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό για τους Ρώσους, τέρμα το οποίο ήταν και το μοναδικό στο πρώτο 45λεπτο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κουζιάεφ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και μάλιστα το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 53′ όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Αχμέντχοτζιτς.

Στο 80ο λεπτό ο Σουτόρμιν “έγραψε” το 3-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90+4′ ο Βεντέλ.

Αναλυτικά το πανόραμα των ομίλων :

Group A

Λειψία – Μπριζ  1-2 (5′ Ενκουκού / 22′ Βενάκεν, 41′ Ριτς)
Παρί Σ.Ζ. – Μάντσεστερ Σίτι  2-0 (8′ Γκουέγε, 74′ Μέσι)

1 Παρί Σ.Ζ. 2 1 1 0 3 1 2 4
2 Μπριζ 2 1 1 0 3 2 1 4
3 Μάντσεστερ Σ. 2 1 0 1 6 5 1 3
4 Λειψία 2 0 0 2 4 8 -4 0

Group B

Πόρτο – Λίβερπουλ  1-5 (74′ Ταρέμι / 18′-60′ Σαλάχ, 45′ Μανέ, 77′-81′ Φιρμίνο)
Μίλαν – Ατλέτικο Μαδρίτης  1-2 (20′ Λεάο / 84′ Γκριεζμάν, 90+7′ Σουάρες πεν)

1 Λίβερπουλ 2 2 0 0 8 3 5 6
2 Ατλέτικο Μαδρ 2 1 1 0 2 1 1 4
3 Πόρτο 2 0 1 1 1 5 -4 1
4 Μίλαν 2 0 0 2 3 5 -2 0

Group C

Άγιαξ – Μπεσίκτας  2-0 (17′ Μπεργκχούις, 43′ Αλέ)
Ντόρτμουντ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας  1-0 (37′ Μάλεν)

1 Άγιαξ 2 2 0 0 7 1 6 6
2 Ντόρτμουντ 2 2 0 0 3 1 2 6
3 Μπεσίκτας 2 0 0 2 1 4 -3 0
4 Σπόρτινγκ 2 0 0 2 1 6 -5 0

Group D

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ίντερ  0-0
Ρεάλ Μαδρίτης – Σέριφ Τιράσπολ  1-2 (65′ Μπενζεμά πεν / 25′ Γιακσιμπόεφ, 89′ Τιλ)