Champions League : Ο Ρονάλντο έδωσε τη νίκη στο 95′, πανωλεθρία της Μπαρτσελόνα! (βαθμολογίες)

Άλλη μια βραδιά με μεγάλες συγκινήσεις μας πρόσφερε το Champions League!

Πολλά γκολ και αγωνία μέχρι τέλους στα περισσότερα ματς, με κυριότερο αυτό στο Old Trafford, όπου η Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, σε μια σπουδαία βραδιά για τον ίδιο καθώς είναι πλέον ο ρέκορντμαν συμμετοχών στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, καθώς προσπέρασε στην κορυφή τον Ίκερ Κασίγιας.

Η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη από τους “κόκκινους διαβόλους” και δικαιούταν κάτι περισσότερο από το ένα γκολ στο ματς, το οποίο σημείωσε στο 53′ ο Αλκάθερ. Κι αυτό γιατί ο Ντε Χέα βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και…αναχαίτισε αρκετές επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 60′ με ένα εκπληκτικό γκολ του Άλεξ Τέλες.

Μεγάλη βραδιά και για τη Γιουβέντους, που κατάφερε να επικρατήσει της κατόχου Τσέλσι και να αποσπαστεί στην κορυφή του 8ου ομίλου. Το γκολ που έκρινε τον νικητή σημείωσε ο Κιέζα και ήταν το πιο γρήγορο σε δεύτερο ημίχρονο στην ιστορία του θεσμού (σ.σ. στο 10ο δευτερόλεπτο).

Πανωλεθρία στην Πορτογαλία για τη Μπαρτσελόνα! Το…κουφάρι των “μπλαουγκράνα” βρέθηκε να χαροπαλεύει στο Στάδιο της Μπενφίκα, όπου οι “Αετοί” τους φιλοδώρησαν με τρία τέρματα και θα μπορούσαν να πετύχουν ακόμη περισσότερα. Νούνιες, Ράφα Σίλβα και ξανά Νούνιες με πέναλτι τα γκολ των Πορτογάλων, την ώρα που η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν βρίσκεται στην τελευταία θέση του πέμπτου ομίλου χωρίς να έχει σημειώσει γκολ!

Στο άλλο ματς του Group E, η Μπάγερν έκανε περίπατο κόντρα στη Ντινάμο Κιέβου, σημειώνοντας πέντε τέρματα. Τα δύο πρώτα πέτυχε ο Λεβαντόφσκι και ακολούθησαν οι Γκνάμπρι, Σανέ και Τσούπο-Μότινγκ.

Στον 7ο όμιλο, η Σάλτσμπουργκ πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στη Λιλ και φιγουράρει στην πρώτη θέση με 4 βαθμούς, την ώρα που η Σεβίλλη “έκλεβε” τον βαθμό στο 90+2′ με πέναλτι του Ράκιτιτς. Η Βόλφσμπουργκ κρατούσε μέχρι τέλους την πολυπόθητη νίκη αλλά ο Γκιλαβογκί υπέπεσε σε πέναλτι και μάλιστα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Για τα ματς Αταλάντα – Γιουνγκ Μπόις 1-0 και Ζενίτ – Μάλμε  4-0 διαβάσατε ΕΔΩ

Αναλυτικά το πανόραμα των ομίλων :

Group A

Λειψία – Μπριζ  1-2 (5′ Ενκουκού / 22′ Βενάκεν, 41′ Ριτς)
Παρί Σ.Ζ. – Μάντσεστερ Σίτι  2-0 (8′ Γκουέγε, 74′ Μέσι)

1 Παρί Σ.Ζ. 2 1 1 0 3 1 2 4
2 Μπριζ 2 1 1 0 3 2 1 4
3 Μάντσεστερ Σ. 2 1 0 1 6 5 1 3
4 Λειψία 2 0 0 2 4 8 -4 0

Group B

Πόρτο – Λίβερπουλ  1-5 (74′ Ταρέμι / 18′-60′ Σαλάχ, 45′ Μανέ, 77′-81′ Φιρμίνο)
Μίλαν – Ατλέτικο Μαδρίτης  1-2 (20′ Λεάο / 84′ Γκριεζμάν, 90+7′ Σουάρες πεν)

1 Λίβερπουλ 2 2 0 0 8 3 5 6
2 Ατλέτικο Μαδρ 2 1 1 0 2 1 1 4
3 Πόρτο 2 0 1 1 1 5 -4 1
4 Μίλαν 2 0 0 2 3 5 -2 0

Group C

Άγιαξ – Μπεσίκτας  2-0 (17′ Μπεργκχούις, 43′ Αλέ)
Ντόρτμουντ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας  1-0 (37′ Μάλεν)

1 Άγιαξ 2 2 0 0 7 1 6 6
2 Ντόρτμουντ 2 2 0 0 3 1 2 6
3 Μπεσίκτας 2 0 0 2 1 4 -3 0
4 Σπόρτινγκ 2 0 0 2 1 6 -5 0

Group D

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ίντερ  0-0
Ρεάλ Μαδρίτης – Σέριφ Τιράσπολ  1-2 (65′ Μπενζεμά πεν / 25′ Γιακσιμπόεφ, 89′ Τιλ)

1 Σέριφ Τιράσπολ 2 2 0 0 4 1 3 6
2 Ρεάλ Μαδρίτης 2 1 0 1 2 2 0 3
3 Ίντερ 2 0 1 1 0 1 -1 1
4 Σαχτάρ 2 0 1 1 0 2 -2 1

Group E

Μπενφίκα – Μπαρτσελόνα  2-0 (3′ Νούνιες, 69′ Ράφα Σίλβα)
Μπάγερν Μονάχου – Ντιναμό Κιέβου  5-0 (12′-27′ Λεβαντόφσκι, 68′ Γκνάμπρι, 74′ Σανέ, 87′ Τσούπο-Μότινγκ)

1 Μπάγερν 2 2 0 0 8 0 8 6
2 Μπενφίκα 2 1 1 0 3 0 3 4
3 Ντιναμό Κιέβου 2 0 1 1 0 5 -5 1
4 Μπαρτσελόνα 2 0 0 2 0 6 -6 0

Group F

Αταλάντα – Γιουνγκ Μπόις  1-0 (68′ Πεσίνα)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βιγιαρεάλ  2-1 (60′ Τέλες, 90+5′ Ρονάλντο / 53′ Αλκάθερ)