Bundesliga : Ανεβαίνει η Λειψία, 3-0 τη Μπόχουμ (vid)

Μπορεί για 69 λεπτά να έμεινε στο μηδέν, όμως η Λειψία βρήκε τις λύσεις στη συνέχεια και έφτασε στο ευρύ 3-0.

Η Μπόχουμ άντεξε αρκετά στο σημερινό ματς του Red Bull Arena, όμως οι περσινοί δευτεραθλητές απέδειξαν πως βρίσκονται σε αγωνιστική άνοδο και με τρία γκολ έφτασαν στην 7η θέση και τους 10 βαθμούς.

Στο 5ο λεπτό, οι “ταύρο” κέρδισαν πέναλτι με τον Φόρσμπεργκ αλλά το VAR το πήρε πίσω, σε ένα πρώτο μέρος που το σκορ έμεινε στο 0-0.

Ο Γιέσε Μαρς προχώρησε σε αλλαγές στη συνέχεια, οι οποίοι βοήθησαν σημαντικά και στο 69′ ο Αντρέ Σίλβα “έλυσε” τον Γόρδιο δεσμό. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον ομάδα του Βασίλη Λαμπρόπουλου (έμεινε στον πάγκο), ο Ενκουκού πέτυχε στο 73′ το 2-0, κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 78′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής.

Λειψία (Γιέσε Μαρς) : Γκιλάσι, Γκβαρντιόλ, Κλόστερμαν, Σιμακάν (81′ Λάιμερ), Ανχελίνιο (61′ Μουκιέλε), Άνταμς, Καμπλ (80′ Μορίμπα), Αϊντάρα, Φόρσμπεργκ (69′ Σομποζλάι), Ενκουκού, Πόουλσεν (69′ Αντρέ Σίλβα)

Μπόχουμ (Τόμας Ρέις) : Ρίεμαν, Σοάρες, Μπόκχορν, Μπέλα-Κότσαπ, Μάσοβιτς, Τέσε (82′ Εστερχάγκε), Λοσίλα, Χόλτμαν (81′ Πόλτερ), Αντουί-Ατζεΐ (78′ Πάντοβιτς), Ρεσμπετσάι (78′ Λέβεν), Ασάνο (78′ Μπλουμ)