Premier League : Το απόλυτο ντέρμπι στο Anfield, η Σίτι πήρε το βαθμό με Ντε Μπρόινε (vid)

Ένα μεγάλο παιχνίδι παρακολούθησαν από τους τηλεοπτικούς τους δέκτες οι φίλοι του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Λίβερπουλ και Σίτι διαφήμισαν το άθλημα και παρέδωσαν μαθήματα επιθετικού ποδοσφαίρου αλλά και απαράμιλλης τακτικής, που χαρακτηρίζει άλλωστε τους Κλοπ και Γουαρδιόλα.

Μετά από ένα στείρο 0-0 στο πρώτο μέρος, οι “Reds” προηγήθηκαν με τον Σανέ στο 59′, όμως οι “μπλε” ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Φόντεν.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 76′ πήραν κεφάλι στο σκορ με ένα εκπληκτικό γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ, για να φτάσουμε στο 81′ όταν ο Ντε Μπρόινε έδειξε την κλάση του και ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Το ματς

Ο Κλοπ είχε να αντιμετωπίσει την σημαντική απουσία του Άρνολντ, επιλέγοντας τον Μίλνερ να καλύψει το κενό του, ενώ ο Γκουαρδιόλα παρέταξε την ομάδα του με τον Γκρίλις ως false nine και τον Ζεσούς στα άκρα, με τον Φόντεν να συμπληρώνει την τριάδα.

Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων που έχουν κατακτήσει τελευταία το πρωτάθλημα με τον κόσμο να επιστρέφει έδωσε έναν φρενήρη ρυθμό με το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να επιχειρούν να πατήσουν σε αυτό.

Μετά τα πρώτα λεπτά, οι “Πολίτες” τον σταμάτησαν και επέβαλαν το παιχνίδι τους, σε αργό τέμπο. Φυσικά, κανένας από τους δύο δεν μπόρεσε να βρει χώρους στα πρώτα λεπτά και να απειλήσει.

Μία φοβερή ενέργεια του Σίλβα που ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με τον τρομερό χειρισμό της μπάλας δημιούργησε την πρώτη φάση, βγάζοντας τετ α τετ τον Φόντεν, όμως ο Άλισον βγήκε γρήγορα και τον νίκησε στο 21′.

Οι “κόκκινοι” συνέχισαν να προσπαθούν να επιβάλλουν γρήγορο ρυθμό, χωρίς επιτυχία, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με κεφαλιά του Ντε Μπρόινε στο 35′, που βρέθηκε ολομόναχος στη καρδιά της περιοχής, όμως δεν μπόρεσε να της δώσει κατεύθυνση προς την εστία, και, κυρίως, να κατεβάσει την μπάλα.

Λίγο νωρίτερα, ο Φόντεν έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μίλνερ, ζητώντας έντονα πέναλτι, όμως ο Τίρνεϊ δεν συγκινήθηκε, όπως και το VAR. Τα ριπλέι έδειξαν πως υπήρξε φάουλ, όμως η φάση ξεκίνησε εκτός περιοχής, και άρα το VAR δεν μπορούσε να επέμβει.

Καταλυτικός σε αυτό το πρώτο μέρος για την καλύτερη ομάδα αυτού του κομματιού (Σίτι) ήταν ο Κανσέλο, κάνοντας πολύ δουλειά στην άμυνα για να περιορίσει τον Σαλάχ, ίσως τον πιο φορμαρισμένο επιθετικό του πρωταθλήματος, ενώ έδωσε αρκετές βοήθειες στον Φόντεν. Χαρακτηριστικό ότι ήταν πρώτος σε επαφές, δημιουργία ευκαιριών, κερδισμένες μπάλες και κλεψίματα από πλευράς “Πολιτών”, μέχρι το 35′.

Ο Μίλνερ είχε τα περισσότερα προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας να αντιμετωπίσει τον ταχύτατο Φόντεν, με τον Έντερσον να το εκμεταλλεύεται στο 44′ με μία μαγική μακρινή μπαλιά, όμως ο Άλισον είχε ξανά απάντηση απέναντι στον 21χρονο Άγγλο.

Το heatmap της ομάδας του Γκουαρδιόλα στο πρώτο μέρος ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας, χτυπώντας κατά ριπάς από την δικιά της αριστερή πλευρά, αυτή που ο Φόντεν είχε να αντιμετωπίσει τον Μίλνερ, και ότι φάσεις δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι, ήρθαν από εκεί.

Η εικόνα της Λίβερπουλ με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου ήταν σαφώς καλύτερη, από το απόλυτο τίποτα στο πρώτο, με τον Ζότα να απειλεί πρώτος στο 50′, με μία ωραία περιστροφή και εκτέλεση, με τον Έντερσον να αποκρούει εύκολα.

Αυτή ήταν και η προειδοποίηση, με το γκολ να έρχεται από τον Μανέ στο 59′. Ο Σαλάχ τροφοδοτήθηκε στον χώρο από τον Φαμπίνιο, έτρεξε αρκετά μέτρα και την μπάλα στα πόδια και πέταξε στη σωστή στιγμή στον Σενεγαλέζο, που θυμήθηκε τον παλιό καλό εαυτό του και τελείωσε υποδειγματικά την φάση, για το 1-0.

Η τρίτη ευκαιρία του Φόντεν ήταν και η φαρμακερή, καταφέρνοντας στο 69′ να νικήσει τον Άλισον και να ισοφαρίσει. Ο Ζεσούς είδε το κενό πίσω από τον Μίλνερ, τροφοδότησε τον νεαρό χαφ και αυτός σημάδεψε την αντίθετη γωνία με εκπληκτικό σουτ για το 1-1.

Ο ρυθμός έπεσε μετά τα δύο γκολ, όμως μία απίθανη προσωπική ενέργεια του Σαλάχ επανέφερε το προβάδισμα για την ομάδα του Μέρσισαϊντ. Πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από πλάγια θέση και δύσκολη γωνία, εκτέλεσε τον Έντερσον για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία απάντηση τους, χτυπώντας, αυτή τη φορά με τον Ντε Μπρόινε, για να ισοφαρίσουν εκ νέου στο 81′. Ο Βέλγος είδε τη μπάλα να του στρώνεται στην άκρη της περιοχής, και εκτελώντας με το αριστερό, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Άλισον, για το 2-2.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε εκατέρωθεν φάσεις για να πάρει κάποιος τη νίκη και το πολυπόθητο τρίποντο, με πιο χαρακτηριστικές το προ κενής εστίας πλασέ του Φαμπίνιο, που πρόλαβε να σταματήσει ο Ρόντρι, και το σουτ του Ζεσούς που βρήκε στο σώμα του Ρόμπερτσον, όμως γκολ δεν ήρθε ποτέ και το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Άλισον, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (78′ Γκόμεζ), Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Τζόουνς, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (68′ Φιρμίνο)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα) : Έντερσον, Κανσέλο, Γουόκερ, Λαπόρτ, Ντίας, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόντρι, Γκρίλις (66′ Στέρλινγκ), Ζεσούς, Φόντεν