Τέταρτο διαδοχικό τρίποντο για τον ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Πέρασμα με νίκη από το Ηράκλειο για τον ΠΑΟΚ, που αντέδρασε σωστά μετά την ισοπαλία κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πέτυχε την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά το εντός έδρας “σοκ” από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα και ανέβηκε (έστω προσωρινά) στην πρώτη θέση, ισόβαθμος με τον Βόλο τον οποίο υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική.

Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στην επιθετικότητα του ΠΑΟΚ και όταν μπόρεσε να ανεβάσει ρυθμό, βρήκε…τοίχο στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στα ευχάριστα, η επιστροφή του Αντίλ Ναμπί, η οποία συνοδεύτηκε με ένα καταπληκτικό γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρώτο γκολ για τον “δικέφαλο” σημείωσε στο 15′ ο Σφιντέρσκι και με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο 58′ ο Κούρτιτς με απευθείας φάουλ έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με δύο γκολ και στο 71′ η νίκη “κλείδωσε” με το εξαιρετικό τέρμα του Αουγκούστο.

To ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Σφιντέρσκι να απειλεί στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, με το σουτ του να περνά άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Πολωνός πάλι είχε τελική και στο 4’ ο Επασί απέκρουσε σε κόρνερ το νέο σουτ του.

Στο 12’ ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ, αλλά ο Βιεϊρίνια έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Ντουρμισάι. Στο 15’ όμως ο Σφιντέρσκι πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς, για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε κάποιες προσπάθειες για γκολ στα επόμενα λεπτά, με κάποια άστοχα σουτ των Σβαμπ και Αουγκούστο, με τον ΟΦΗ να κερδίζει μέτρα μετά το 20’.

Ο Νέιρα με διάφορες ενέργειες προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά». Στο 24’ η κεφαλιά του Πασαλίδη δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 33’ το σουτ του Νέιρα κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

Ανοιχτό ματς και στο β΄ημίχρονο, με τους Κρητικούς να μένουν προσηλωμένοι στο πλάνο τους, θέλοντας να βάλουν δύσκολα στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που φαινόταν περισσότερο να κάνει διαχείριση παιχνιδιού και δυνάμεων, ψάχνοντας παράλληλα ένα δεύτερο γκολ που θα τους έδινε μεγαλύτερη ευχέρεια και ηρεμία μέχρι την ολοκλήρωση του ματς.

Και όπως αναμενόταν και φαινόταν εξ αρχής, το ματς έμελλε να σφραγιστεί από πρόσωπα και εμπνεύσεις, με το Γιάσμιν Κούρτιτς να έχει την τιμητική του στο 58΄, γράφοντας με πανέμορφο τρόπο το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σλοβένου, που δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στο Επασί, ο οποίος έμεινε όρθιος να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Με τον αέρα των δυο τερμάτων, ο ΠΑΟΚ φάνταζε το απόλυτο «αφεντικό» της αναμέτρησης και πάρα το γεγονός πως δεν έδειχνε ορεξάτος να… φορτσάρει, δεν θα έχανε την ευκαιρία να «χτυπήσει» για τρίτη φορά όπως και έκανε στο 71′ για το τελικό 3-0 με πρωταγωνιστή τον Αουγκούστο και τη δεξιά πλευρά του Δικεφάλου που βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα. Με την υποσημείωση πως αυτή τη φορά ανέλαβε να «σερβίρει» ο Ροντρίγκο.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας) : Επασί, Κοροβέσης (66′ Γρίβας), Μαρινάκης, Διαμαντής, Πασαλίδης, Νέιρα (85′ Γιαννούλης), Ντε Γκουζμάν, Σελίμοβιτς, Φαν Ντούινεν (78′ Ναμπί), Ουές (84′ Μπαλογιάννης), Ντουρμισάι

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Βιερίνια (77′ Σίντκλεϊ), Ροντρίγκο, Μιχαηλίδης, Μιχάι, Κούρτιτς, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (77′ Μιτρίτσα), Ζίφκοβιτς (85′ Κωνσταντέλιας), Αουγκούστο (72′ Εσίτι), Σφιντέρσκι (72′ Άκπομ)