Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία για διπλό στην πρεμιέρα του BCL

Με ήττα άρχισε ο ΠΑΟΚ την προσπάθεια του στο Basketball Champions League.

Ο Δικέφαλος έχασε ένα σχεδόν δικό του παιχνίδι από την Ιγκοκέα στη Βοσνία με 68-64. Ο ΠΑΟΚ δεν απέφυγε τα σκαμπανεβάσματα, το τελευταίο εκ των οποίων πλήρωσε ακριβά. Παρότι προηγήθηκε με 12 πόντους στο 33’, δέχτηκε σερί 22-6 και υποχρεώθηκε στην ήττα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε χαμηλά τα λάθη της (6), βελτίωσε στις αρχές της τέταρτης περιόδου το ποσοστό στα τρίποντα της (10/25) αλλά εκτέλεσε με πολύ χαμηλό ποσοστά από μέση και κοντινή απόσταση έχοντας 11/41 δίποντα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν μπήκε καλά ούτε στο πρώτο, ούτε και στο δεύτερο ημίχρονο. Με 2/12 δίποντα και χάνοντας τα ριμπάουντ, επέτρεψε στην Ιγκοκέα να ξεφύγει με 19-12 στην πρώτη περίοδο και στις αρχές της δεύτερης με 25-16. Εκεί όμως με μπροστάρη τον Μάλκολμ Γκρίφιν έκανε ένα σερί 15-0 και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων (26-32).

Η Ιγκοκέα προσπάθησε να αντιδράσει με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε ξανά προβάδισμα (40-36) όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε γρήγορα, προσπέρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο με το προβάδισμα που είχε στο πρώτο μέρος (43-49). Κρατώντας χαμηλά τον αριθμό των λαθών του, ήταν προφανές ότι όταν έβρισκε σουτ και πιο εύκολο σουτ, θα απλοποιούσε τη δουλειά του. Αυτό και έγινε. Με τρίποντα από Καμπερίδη, ΝτιΛέο και Τολιόπουλο έχτισε διψήφιο προβάδισμα (46-58 στο 33’). Το παιχνίδι όμως είχε μια εντελώς διαφορετική κατάληξη. Ο ΠΑΟΚ έπαψε να παίζει με καλές επιλογές στην επίθεση, έχασε την ένταση στην άμυνα του και δέχτηκε ένα σερί 22-6 μέχρι το τέλος για να χάσει την ευκαιρία για το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64.

Ιγκογκέα (Μπάγιτς): Σταρκς 5, Ραντάνοβ 13, Γιόσιλο 6, Ίλιτς 7, Ουόλερ 14, Ρόμπινσον 2, Τάλιτς 7, Στέφενς 6, Φούντιτς, Τζόρτζεβιτς 7.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 18 (8/19 σουτ), ΝτιΛέο 7, Κάρτερ 11, Τζόουνς 4, Τολιόπουλος 11, Χριστοδούλου, Μ.Καμπερίδης, Καμαριανός, Γ.Καμπερίδης 3, Γιάνκοβιτς 5, Ογκμπέιντε 5.