Bundesliga : “Άλμα” πέντε θέσεων για τη Μάιντς, 4-1 την Άουγκσμπουργκ (vid)

Η Μάιντς ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης. Πίεσε ψηλά στο γήπεδο, έβγαλε ενέργεια στην άμυνά της και “χτύπησε” στο ανοιχτό γήπεδο αξιοποιώντας και πολλά ατομικά λάθη της Άουγκσμπουργκ σε αυτό το διάστημα.

Στο 10ο λεπτό ο Ονισίβο σημείωσε το πρώτο εφετινό του γκολ στο πρωτάθλημα για το 1-0 των γηπεδούχω ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπελ να διαμορφώσει με ωραίο σουτ το 2-0.

Στο 26ο λεπτό ο Μπούρκαρτ αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το 3ο εφετινό του γκολ στη Μπουντεσλίγκα, ενώ είχε μια ακόμη σημαντική ευκαιρία πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους για δεύτερο προσωπικό γκολ το οποίο αρνήθηκε με ωραία επέμβαση ο τερματοφύλακας Γκίκιεβιτς.

Στο 56′ ο Ζεκίρι είχε σημαντική ευκαιρία με χαμένο τετ-α-τετ για τους φιλοξενούμενους. Στο 69ο λεπτό ο ίδιος παίκτης σκόραρε και μείωσε σε 3-1. Το 4-1 για τη Μάιντς διαμόρφωσε με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Μπούρκαρτ στο 71ο λεπτό.

Μάιντς (Μπο Σβένσον) : Ζέντνερ, Νιακατέ, Χακ, Μπελ, Καρικόρ, Βίντμερ (82′ Μπροσίνσκι), Κορ, Λι (64′ Μπαρέιρο), Μπότιους (76′ Στέγκερ), Μπούρκαρντ (76′ Ίνγκβαρτσεν), Ονισίβο (82′ Ζάλαϊ)

Άουγκσμπουργκ (Μάρκους Βάιντσιρλ) : Γκικίεβιτς, Όξφορντ, Γκάμι (46′ Στρομπλ), Γουβέλοφ, Ιάγκο, Χαν (74′ Πέντερσεν), Γκρουέζο, Μάιερ, Καλιγκιούρι (85′ Μπάζι), Βάργκας (85′ Φράμπεργκερ), Καντρέβα (46′ Ζεκίρι)