Serie A : Πιο εύκολη απ ότι δείχνει το σκορ η νίκη της “Σαμπ” (vid)

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε την εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Σπέτσια η Σαμπντόρια, καθώς επικράτησε στη Γένοβα 2-1, εξασφαλίζοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα μόλις από το πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 15’ ο Γκιάσι με αυτογκόλ και στο 36’ οι γηπεδούχοι φρόντισαν να ολοκληρώσουν τη σεμνή τελετή, καθώς ο Καντρέβα από ασίστ του Γκαμπιαντίνι διαμόρφωσε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα εκπληκτικό γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Βέρντε.

Για τους φιλοξενούμενους βασικός αγωνίστηκε ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Νικολάου και έβγαλε όλο το ενενηντάλεπτο.

Σαμπντόρια (Ρομπέρτο Ντ’Αβέρσα) : Αουντέρο, Ογκέλο, Μπερεζίνσκι, Κόλεϊ, Γιοσίντα, Βέρε (19′ λ.τ. Ντραγκούσιν), Καντρέβα (87′ Φεράρι), Αντριέν Σίλβα, Όσκιλντσεν, Καπούτο (86′ Κουαλιαρέλα), Γκαμπιαντίνι (70′ Σαμπό)

Σπέτσια (Τιάγκο Μότα) : Προβεντέλ, Μπαστόνι, Φερέρ, Νικολάου, Χριστόφ, Ματζιόρε, Κοβαλένκο, Γκιάσι (59′ Ενζόλα), Στρέλετς, Αντίστ (59′ Βέρντε), Σαλσέδο (78′ Ποντγκορεάνου)