Bundesliga : Το γκολ του Ρίχτερ έκρινε το ματς στο Βερολίνο (vid)

Η Χέρτα επικράτησε στο «Ολίμπια Στάντιον» με 1-0 της Γκλαντμπαχ για την 9η αγωνιστική της Bundesliga.

Το παράδοξο της υπόθεση είναι ότι η νίκη ήρθε μετά από μια καταπληκτική αμυντική εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, από την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε δυνατά, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες με Ελβέντι και Έμπολο να σκοράρει. Η Χέρτα στην πρώτη επίσκεψη της στην εστία των φιλοξενούμενων, σκόραρε στο 40’ με σουτ του Ρίχτερ μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη η Γκλάντμπαχ πίεσε, αλλά χωρίς να μπορέσει να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων. Μοναδική στιγμή για γκολ ένα σουτ του Χέρμαν στο 84’ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Χέρτα Βερολίνου (Παλ Ντάρνταϊ) : Σβόλοφ, Πλάτενχαρντ, Πέκαρικ, Ντάρνταϊ (80′ Τουσάρ), Μπογιατά, Σερντάρ (80′ Γκέχτερ), Ασκασιμπάρ, Μίτελνσταντ, Ρίχτερ (61′ Μαολίντα), Ντάριντα (61′ Εκέλενκαμπ), Πιάτεκ (74′ Σέλκε)

Γκλάντμπαχ (Άντολφ Χούτερ) : Σόμερ, Μπενσεμπαϊνί, Μπέγερ, Ελβέντι, Νετζ (46′ Νοϊχάουζ), Σκάλι, Κονέ (74′ Χέρμαν), Ζακάρια, Στιντλ (46′ Πλέα), Χόφμαν, Εμπολό