Premier League : Δεν χαρίστηκε στη Μπράιτον η Μάντσεστερ Σίτι (vid)

Μπορεί η Μπράιτον να είναι η αποκάλυψη της Premier LEague μέχρι στιγμής, η Σίτι όμως δεν της άφησε πολλά περιθώρια σήμερα και την υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα της.

Χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μπράιτον με 4-1 και πέρασε προσωρινά στην 2η θέση τους πρωταθλήματος.

Τον «χορό» των τερμάτων άνοιξε ο Γκουντογκάν (13΄) σε μία φάση που οι Γλάροι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ του Γκάμπριελ Ζεσούς, αλλά και μετά από την χρήση του VAR, ο διαιτητής έδειξε σέντρα για το 1-0. Την σκυτάλη από τον Γερμανό, την πήρε ο Φιλ Φόντεν και με δυο γκολ σε τρία λεπτά, διαμόρφωσε το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πρωταθλητές κατέβασαν την αποδοσή τους, η Μπράιτον πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Έντερσον και στο 80΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΜακΚάλιστερ, μείωσαν σε 3-1. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι Πολίτες κράτησαν την μπάλα και βρήκαν και τέταρτο γκολ, με τον Μαχρέζ, μετά από δημιουργία του Φόντεν.

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ) : Σάντσεθ, Μπερν (57′ Λάμπτεϊ), Μαρτς, Ντανκ, Κουκουρέγια, Φέλτμαν, Λαλάνα, Γκρος (72′ ΜακΆλιστερ), Μοντέρ, Μοπάι (58′ Εμουεπού), Τροσάρ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα) : Έντερσον, Κανσέλο, Γουόκερ, Λαπόρτ, Ντίας, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκουντογκάν (75′ Φερναντίνιο), Ρόντρι, Γκρίλις (77′ Ντε Μπρόινε), Ζεσούς, Φόντεν