Πέρασε και από τη Βέροια ο ΠΑΟΚ και έκανε το 5×5 (βαθμολογία)

Νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Βέροια κόντρα στον τοπικό Φίλιππο με 28-34, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τον Δικέφαλο να βρίσκει λύσεις τόσο από τα εξτρέμ, όσο και από την περιφέρεια και τον πίβοτ, παρουσιάζοντας μία ποικιλία στις επιθετικές του επιλογές. Το πρώτο τέταρτο του αγώνα βρήκε τις δύο αγώνες ισόπαλες, 6-6. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του και άνοιξε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα, 9-13. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 15-15. Με γκολ του Παπάζογλου, ο Δικέφαλος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 15-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κωστακίδη, 16-16. Στην συνέχεια ακολούθησε ένα «ασπρόμαυρο» δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει την διαφορά με γκολ του Στογιάνοβιτς στα τρία τέρματα, 17-20. Οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας με αφοσίωση στην άμυνα, διατήρησαν την διαφορά των τριών τερμάτων, έχοντας επιθετικούς πρωταγωνιστές τους Τσαμουρίδη και Στογιάνοβιτς, 22-25. Η καλή εικόνα διατηρήθηκε, με τον ΠΑΟΚ αν ανοίγει ακόμα περισσότερο την διαφορά με έξι τέρματα, χάρη σε γκολ του Μέντουριτς, 26-33. Η εικόνα στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 28-34.

Τα πεντάλεπτα : 2-2, 4-4, 6-7, 8-11, 11-14, 15-16 (ημίχρονο), 17-18, 18-21, 21-24, 23-27, 25-31, 28-34.

Διαιτητές : Νάσκος-Χαρίτσος

Φίλιππος Βέροιας (Δομπρής) : Κριούτσκοφ, Σόφρανατς 1, Μούγιτς 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης 5, Μπαλτατζής, Μρβόβιτς 3, Παπαδόπουλος 4, Φιλόσογλου Β. 3, Ρίζος 2,  Παπαγιάννης, Αγκοβιτς, Ατσίμοβιτς, Τσιαμήτρος, Κυριακίδης, Φιλόσογλου Κ.

ΠΑΟΚ (Γούσιος) : Γκιγκόφ, Γιορανίδης 4, Αποστόλου 2, Τριανταφυλλίδης 1, Τζωρτζίνης 1, Παπάζογλου 2, Τσαμουρίδης 3, Μανωλούδης, Στογιάνοβιτς 7, Μέντουριτς 3, Σεϊρεκίδης 6, Νικολαϊδης 2, Μισαηλίδης 1, Καβουσανάκης 2, Βαφείδης, Μπάρμπας.