Άνευρο και άγευστο το 0-0 στο Ηράκλειο (βαθμολογία)

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ματς στο “Γεντί Κουλέ”, όπου ΟΦΗ και Λαμία δεν κατόρθωσαν να πάρουν κάτι παραπάνω από έναν βαθμό.

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα «τρίποντα», μετά το «διπλό» επί του Παναιτωλικού, παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στην Λαμία (0-0), στο προτελευταίο χρονικά ματς της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Φθιώτες που προέρχονταν από την εντός έδρας ήττα από τον Άρη παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να μην χάσουν και πέτυχαν αυτό που ήθελαν, απέναντι στην ομάδα του Νίκου Νιόπλια, η οποία ήταν καλύτερη στο β΄ ημίχρονο. Το ματς, πάντως, θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα από αυτούς που το παρακολούθησαν, καθώς είχε ελάχιστες καλές στιγμές εκατέρωθεν.

Το ξεκίνημα του ΟΦΗ δεν ήταν καλό, η Λαμία μπλόκαρε τα ατού του Νιόπλια πηγαίνοντας σε συνεχές πρέσινγκ προς τον Μεγιάδο με αποτέλεσμα ο Αργεντινός να κάνει αρκετά λάθη και από εκεί να ξεκινάει όλο το πρόβλημα στην μεσαία γραμμή. Η Λαμία δίχως να έχει απειλήσει καθόλου την εστία του Επασί κατάφερε να πάει το παιχνίδι της ακριβώς στα μέτρα της ελέγχοντας τον ρυθμό. Ο ΟΦΗ είχε μπλοκαριστεί τελείως, δεν ήταν καλός τα χαφ του και η επίθεση του ήταν στατικά με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει ευκαιρίες. Μετά το 30′ ανέβασε ένταση στο παιχνίδι του, κατάφερε να περιορίσει την δράση της Λαμίας απειλώντας με κάποια σουτ του Λάμπρου και στο 39′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία με τους Νέιρα, Καστάνιος να αλλάζουν την μπάλα, αυτή έφτασε στον Τοράλ που έκανε το σουτ με κατεύθυνση προς την εστία του Γκαραβέλη ωστόσο τελευταία στιγμή έβαλαν κόντρα οι φιλοξενούμενοι διώχνοντας την σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε στο 47′ με τον Γκαραβέλη να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του Νέιρα στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Νιόπλια μπήκαν στο γήπεδο με μεγαλύτερη ένταση με την Λαμία να οπισθοχωρεί ακόμα περισσότερο σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο δίχως ωστόσο να έχει αλλάξει η εικόνα του αγώνα. Στο 61′ ο Νιόπλιας πέρασε στο παιχνίδι Ντουρμισάι, Καμάου θέλοντας να δώσει ώθηση στην επίθεση του ΟΦΗ.

Η ώθηση αυτή δεν ήρθε ποτέ, ειδικά από το 70′ και μετά ο ΟΦΗ λειτούργησε παντελώς ανορθόδοξα χωρίς ψυχραιμία στο παιχνίδι του αναζητώντας το γκολ με παντελώς λάθος τρόπο. Με γεμίσματα, βαθιές μπαλιές και χωρίς σχέδιο στο παιχνίδι του με αποτέλεσμα η Λαμία να κρατήσει πολύ εύκολα το μηδέν στην άμυνα της φεύγοντας από το Ηράκλειο με έναν πολύτιμο βαθμό.

ΟΦΗ (Νίκος Νόμπλιας) : Επασί, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Λάμπρου (62΄ Κάμα), Νέιρα (84΄ Φαν Ντάϊνεν), Βούρος, Γκαγέγκος, Τοράλ (75΄ Ναμπί), Μεγιάδο (85΄ Σελίμοβιτς), Καστάϊνιος (62΄ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου) : Γκαραβέλης, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Σκόνδρας (72΄ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (84΄ Μανουσάκης), Τζανδάρης, Νούνιες (46΄ Τιρόνε), Καραμάνος, Ρόμανιτς (65΄ Μανούσος), Αραμπούλι (84΄ Γκέντσογλου)