LaLiga : “Βύθισε” κι άλλο στη…δίνη τη Βιγιαρεάλ η Αθλέτικ (vid)

Η εξαιρετική Βιγιαρεάλ, η ομάδα που θαύμασαν όλοι την περασμένη σεζόν και έφτασε στην κατάκτηση του Europa League, έχει πάει… περίπατο. Τουλάχιστον μέχρι τώρα, καθώς σε 10 αγωνιστικές στην Primera Division, μετρά μόλις δύο νίκες (έχοντας ματς λιγότερο).

Οι Βάσκοι σημείωσαν τη δεύτερη σερί τους νίκη στη La Liga. Αυτή τη φορά, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, πήραν σπουδαίο «τρίποντο» επικρατώντας 2-1 εντός έδρας επί της Βιγιαρεάλ.

Η Βιγιαρεάλ αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Κοκουελίν στο 32ο λεπτό. Το 1-1 οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Για να έρθει το δεύτερο που μέσω των πέναλτι έκρινε τα πάντα.

Λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπιλμπάο κέρδισε το πρώτο πέναλτι. Ο Μουνιαϊν ανέλαβε την εκτέλεση, διαμορφώνοντας το 2-1 για τους Βάσκους στο 77’. Πέντε λεπτά μετά η Αθλέτικ πήρε και δεύτερο πέναλτι, με τον Μπαρενγκέρ αυτή τη φορά να μην τα καταφέρνει.

Πάντως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξαν τα πράγματα. Νίκη με 2-1 για την Μπιλμπάο και η Βιγιαρεάλ… βυθίζεται ακόμη περισσότερο εντός συνόρων.

Η Αθλέτικ ανέβηκε στους 16 βαθμούς και είναι 7η έχοντας 9 παιχνίδια. Στα ίδια ματς και η Βιγιαρεάλ, που όμως είναι 13η με 11 βαθμούς.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρσελίνο) : Σιμόν, Μπαλενθιάγκα, Λεκουέ, Ινίγο Μαρτίνεθ, Βίβιαν, Μουνιαΐν (88′ Γουίλιαμς), Μπερενγκέρ (87′ Θεράγκα), Βενσεδόρ, Ντάνι Γκαρθία (90′ Βέσγκα), Ραούλ (72′ Σανσέτ), Γουίλιαμς (75′ Βιγιαλίμπρε)

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ρούλι, Εστουπινάν, Φόιθ (65′ λ.τ. Οριέ), Τόρες, Αλμπιόλ, Κοκελίν (63′ Μορένο), Πίνο (63′ Ράμπα), Καπουέ, Παρέχο, Ντανζούμα, Μορένο (21′ λ.τ. Τσουκουέζε)