Serie A : Στην κορυφή η Μίλαν, “γκραν γκινιόλ” το ματς στο Renato Dall’Ara (vid)

Η Μίλαν κατάφερε να ισοφαριστεί από 0-2 σε 2-2, παίζοντας με παίκτη παραπάνω, αλλά η δεύτερη αποβολή παίκτη της Μπολόνια έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «ροσονέρι», οι οποίοι είναι πλέον πρώτοι στην Serie A

Όλα έδειχναν ότι η Μίλαν θα έχει ένα εύκολο βράδυ στο «Renato Dall’Ara» όταν προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 20ο λεπτό.

Όμως, μόνο έτσι δεν εξελίχθηκε το παιχνίδι, με την Μπολόνια να καταφέρνει να το φέρει στα ίσια (2-2)! «Λύτρωση» στο 84ο λεπτό από τον Ισμαέλ Μπενακέρ και κερασάκι στην… τούρτα στο 90′ από τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Με αυτή τη νίκη η Μίλαν έφτασε τους 25 βαθμούς σε εννέα ματς και προσπέρασε τη Νάπολι (24 β.), η οποία αγωνίζεται την Κυριακή (24/10). Επόμενο ματς για την ομάδα του Πιόλι, με την Τορίνο την Τρίτη (26/10).

Η μαχητική Μπολόνια έμεινε στους 12 βαθμούς (9η θέση) και την Πέμπτη (28/10) θα έχει δύσκολο παιχνίδι στη Νάπολι με την τοπική ομάδα.

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς) : Σκορούπσκι, Σουμαορό, Μεδέλ (87′ Ορσολίνι), Τεατέ, Ντε Σιλβέστρι, Ντομίνγκεζ (63’ Σούτεν), Σβάνμπεργκ, Χίκεϊ (63’ Ντικς), Σοριάνο, Μπάροου (63’ Μπινκς), Αρναούτοβιτς (83′ Σανταντέρ)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Ταταρουσάνου, Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Μπάλο Τουρέ (85′ Καλούλου), Τονάλι (46’ Μπακαγιόκο), Μπανασέρ, Καστιγιέχο (46’ Σαλεμάκερς), Κρούνιτς (60’ Ζιρού), Λεάο, Ιμπραίμοβιτς