Serie A : “Φόβος και τρόμος” η Βερόνα, διέλυσε τη Λάτσιο! (vids)

Με «καρέ» τερμάτων του Τζιοβάνι Σιμεόνε, η Βερόνα συνέτριψε με 4-1 στο «Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι» τη Λάτσιο για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Με την ήττα η ομάδα της Ρώμης απομακρύνθηκε από το γκρουπ των πρωτοπόρων.

Στο μεταξύ η Φιορεντίνα δεν είχε πρόβλημα και επικράτησε άνετα με 3-0 της Κάλιαρι.

Επιστροφή στην σκληρή πραγματικότητα για την Λάτσιο, η οποία μία αγωνιστική μετά το 3-1 επί της Ιντερ, γνώρισε βαριά ήττα στο Bentegodi από την Βερόνα του Ιγκόρ Τούντορ (4-1). Απόλυτος πρωταγωνιστής στο ματς ήταν ο γιος του Τσόλο Σιμεόνε, Τζιοβάνι, ο οποίος πέτυχε και τα 4 γκολ των γηπεδούχων. Ο Αργεντινός [που είχε σκοράρει 2 φορές στην Serie A μέχρι σήμερα] σε όλο το ματς είχε 4 σουτ, 4 σουτ on-target και βρήκε 4 φορές δίχτυα σε ένα σπάνιο απόγευμα για την καριέρα του. Η Λάτσιο μείωσε σε 2-1 στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ιμόμπιλε, όμως το τέρμα του Ιταλού ήταν τελικά αυτό της τιμής για τους Laziali.

Σε ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα επέστρεψε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε 3-0 της Κάλιαρι στο Artemio Franchi. Ο Μπιράγκι άνοιξε το σκορ πέναλτι στο 21’, ο Νίκο Γκονσάλες έγραψε το 2-0 στο 42’ και την επανάληψη και το 49’ ο Βλάχοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.