ΑΕΚ για…φίλημα στον Βόλο και κορυφή!

Mε πρωταγωνιστή τον Τσούμπερ, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Πανθεσσαλικό και έπιασε έστω προσωρινά την κορυφή. Άτυχος ο Βόλος, έχασε πέναλτι στο 0-0, με τον Ριγκατέν να…γλιστράει στην εκτέλεση!

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να «χτίσουν» από πίσω τις επιθέσεις τους κι έχοντας από μια καλή στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο. To ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις ΑΕΚ να έχει καλή κυκλοφορία και να επιτίθεται κι από τις δύο πλευρές με Τσούμπερ και Άμραμπατ. Από την άλλη, βέβαια, η πίεση του Βόλου δημιούργησε ζητήματα στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Μάλιστα, ένα κακό γύρισμα του Μήτογλου λίγο έλειψε να στοιχίσει αλλά ο Στάνκοβιτς, απέκρουσε το πλασέ του Μπαρτόλο στο 17′. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κράτησε την όρθια την ομάδα του και στο 35′, όταν έκανε διπλή εντυπωσιακή επέμβαση στα σουτ των Μπαρτόλο και Γκρίλο.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Βόλο, βέβαια, ήρθε στο 41ο λεπτό όταν ο Πουρίτα ανατράπηκε από τον Σιμόες κι ο Τζοβάρας καταλόγισε το πέναλτι. Ο Ρεγκατέν, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση, γλίστρησε κι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ! Στην αμέσως επόμενη φάση, η ΑΕΚ βρήκε γκολ με τον Ανσαριφάρντ μετά από ωραία σέντρα του Τσούμπερ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται που δεν σταμάτησε ο αγώνας, λόγω τραυματισμού του Πουρίτα. Στις καθυστερήσεις, οι «κιτρινόμαυροι» χτύπησαν ξανά στην αντεπίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-0! Σκόρερ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, ο Τσούμπερ.

Ο Βόλος ήταν αναγκασμένος από την αρχή του δευτέρου μέρους να βγει μπροστά και να πιέσει για να ξαναμπεί στο ματς, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να «χτυπήσει» στην κόντρα. Στο 57′ μάλιστα οι Βολιώτες είχαν μια καλή στιγμή με σουτ του Μπαριέντος μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ, σε ένα διάστημα που η ΑΕΚ είχε οπισθοχωρήσει αρκετά.

Πέντε λεπτά αργότερα πάντως η Ένωση θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς με ένα τρίτο γκολ. Με τον Βόλο όλο μπροστά, οι κιτρινόμαυροι έφυγαν στην αντεπίθεση. Ο Μάνταλος έβγαλε με προωθημένη μπαλιά τον Άμραμπατ τετ α τετ με τον Κλέιμαν, τον οποίο όμως δεν κατάφερε να νικήσει σε μια τεράστια ευκαιρία.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθαν και οι πρώτες κινήσεις από τον πάγκο. Ο Γιαννίκης θέλοντας να σφίξει το κέντρο του πέρασε τον Λε Ταλέκ αντί του Μάνταλου, ενώ έβγαλε και τον Ανσαριφάρντ, τη θέση του οποίου πήρε ο Λιβάι Γκαρσία. Αντίθετα ο Αμπασκάλ αντικατέστησε τον Ρεγκατέν με τον Ροσέρο για να φρεσκάρει τα άκρα του.

Ο Βόλος ξαναμπήκε μέσα στο παιχνίδι στο 79′ όταν ο Ρινέρ με ένα δυνατό σουτ το οποίο άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Βράνιες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς μειώνοντας σε 1-2. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε απαντήσει άμεσα, αλλά το πλασέ του Λιβάι Γκαρσία σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Το ματς είχε γίνει… ροντέο, με τον Φαν Βέερτ στο 83′ με κεφαλιά να βλέπει την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο του Στάνκοβιτς, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κλέιμαν μπλόκαρε την κεφαλιά του Άμραμπατ από καλή θέση!

Μπαίνοντας στις καθυστερήσεις, ένας τραυματισμός του Λιβάι στον αυχένα είχε ως αποτέλεσμα να χαθούν αρκετά λεπτά, με τον άσο από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο να αποχωρεί με φορείο φορώντας κολάρο. Στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το νικηφόρο πέρασμά της από το Πανθεσσαλικό με ένα τρίτο γκολ. Ο Τσούμπερ έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Χατζισαφί που βρήκε δίχτυα για το τελικό 1-3.

ΝΠΣ Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ) : Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Πουρίτα (45′ Ρινέρ), Τσοκάνης, Μπαριέντος (77′ Νίνης), Φερνάντες, Ρεγκατέν (68′ Ροσέρο), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης) : Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Ρότα, Σιμόες (77′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος (65′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Άμραμπατ (90′ Χατζισαφί), Ανσαριφάρντ (66′ Λιβάι Γκαρσία)