LaLiga : Έχασε και από τη Ράγιο η Μπαρτσελόνα, “στοπ” στη Σεβίλλη από τη Μαγιόρκα (vids)

Ακόμη μία τραγική εμφάνιση για την Μπαρτσελόνα, ακόμη μία ήττα. Χάρη σε γκολ του Φαλκάο η Βαγιεκάνο επικράτησε με 1-0 των Καταλανών και έφερε τον Ρόναλντ Κούμαν ένα βήμα πιο κοντά στην απόλυση.

Πραγματοποιώντας ακόμη μία κάκιστη εμφάνιση, η ομάδα του Ρόναλτ Κούμαν ηττήθηκε με 1-0 από την Βαγιεκάνο (πρώτη νίκη μετά από 19 ολόκληρα χρόνια για την Ράγιο) και μετά από τέσσερα ματς εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, δεν έχει πάρει νίκη. Με την πλάτη στον τοίχο πλέον ο Ολλανδός προπονητής που μετράει ώρες στον πάγκο.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήρθε το γκολ για την Ράγιο. Ο Μπουσκέτς έχασε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Τρέχο βρήκε τον Φαλκάο που άδειασε τον Πικέ και με πλασέ στην απέναντι γωνία, νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 1-0.σε.

Ο Αγκουέρο είχε δύο καλές στιγμές για το 1-1 στο δεύτερο ημίχρονο και στο 71′ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαλεντίν στον Ντεπάι. Ο Ολλανδός το εκτέλεσε αλλά ο Ντιμιτριέφσκι απέκρουσε και κράτησε το μηδέν. Αγκουέρο και Γκάβι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις, με την Ράγιο να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη.

Ράγιο Βαγιεκάνο (Άντονι Ιραόλα) : Ντιμιτριέφσκι, Μπαλιού, Σάβελιτς, Κατένα, Φραν Γκαρθία, Κομεσάνια (62’Ουνάι Λόπεθ), Όσκαρ Βαλεντίν (92’Μάριο Σουάρεθ), Άλβαρο Γκαρθία, Τρέχο (76’Ντεκά), Ισί, Φαλκάο (76’Παθέ Σις).

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν) : Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Πικέ, Έρικ Γκαρθία, Σέρτζι Ρομπέρτο (60’Ντεμίρ), Άλμπα, Μπουσκέτς, Νικο Γκονθάλεθ (84’Λ.Ντε Γιόνγκ), Κοουτίνιο (73’Γκάβι), Ντεπάι, Αγκουέρο.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Σεβίλλη έχασε μεγάλη ευκαιρία να πιάσει κορυφή, καθώς ήρθε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Μαγιόρκα, με τον διαιτητή να ακυρώνει γκολ των Σεβιγιάνων στο 96′.

Πολλά τα αμυντικά κενά στην Σεβίλλη, ο Λοπετέγκι έβαλε αριστερά τον Ακούνια και ο Αργεντινός πελάγωσε. Η Μαγιόρκα έβρισκε χώρους και σε μια φάση εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων. Ο Ν’Ντιαγέ γύρισε και ο Αντόνιο Σάντσεθ μόλις στην 3η του συμμετοχή στο αρχικό σχήμα σκόραρε το πρώτο φετινό του γκολ (1-0, 22ο λεπτό). Η Σεβίλλη προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε ευκαιρίες με τον Ράφα Μιρ και τον Ντιέγκο Κάρλος για την ισοφάριση. Τα κενά δεν καλύφτηκαν ποτέ και η Μαγιόρκα θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λοπετέγκι έκανε αλλαγές και διόρθωσε κάποια πράγματα. Η Μαγιόρκα επικίνδυνη στο ξεκίνημα είχε δοκάρι με τον Άνχελ. Δοκάρι είχε και η Σεβίλλη με τον Ράφα Μιρ με τον Ρέινα να κάνει σπουδαία επέμβαση λίγο πριν. Ο Έρικ Λαμέλα ήρθε από τον πάγκο να βάλει φοβερό γκολ και να ισοφαρίσει (1-1, 73ο λεπτό). Η Μαγιόρκα τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο μετά τη αποβολή του Χάουμε Κόστα που ήρθε από τον πάγκο και πήρε κόκκινη για μαρκάρισμα στον Λαμέλα. Στις καθυστερήσεις ο Οκάμπος σκόραρε, όμως το γκολ μετά από VAR ακυρώθηκε μετά από χέρι του Φερνάντο λίγο πριν γυρίσει στον Αργεντινό…

Μαγιόρκα (Λουίς Γκαρθία): Ρέινα, Μαφέο, Ρούσο, Βαλιέντ, Ολιβάν, Ντε λα Γκαρέτα (78′ Σεβίγια), Μπαμπά, Ντάνι Ροντρίγκεθ, Ν’Ντιαγέ (78’ Κόστα), Σάντσεθ (72′ Σέντλαρ), Άνχελ (79′ Φερ Νίνιο)

Σεβίλλη (Χουλέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ακούνια (46′ Οκάμπος), Φερνάντο, Όλιβερ (53′ Ντιλέινι) Τόρες, Χορδάν (83′ Ράκιτιτς), Σούσο (53′ Λαμέλα), Μουνίρ (53′ Αουγκούστινσον), Ράφα Μιρ