“Κακή” ήττα για το Περιστέρι

Τη δεύτερη φετινή του ήττα στον όμιλο του FIBA Europe Cup γνώρισε το Περιστέρι που έχασε με 76-66 από τη γερμανική Κραϊλσχάιμ για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «κυανοκίτρινοι» υποχώρησαν στο 1-2 με τους Γερμανούς από την πλευρά του να ανεβαίνουν στο 2-1.

Το Περιστέρι πλήρωσε σε σημαντικό βαθμό τα «νεκρά» διαστήματα που είχε στο παιχνίδι. Στην τρίτη περίοδο παρότι βρέθηκε να χάνει με διαφορά 17 πόντων κατάφερε να επιστρέψει, όμως ένα νέο μπλακ άουτ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου έδωσε δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να χτίσουν και στη συνέχεια να συντηρήσουν διαφορά ασφαλείας.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ (9-16 στο 8′) ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου είδαν τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν στο 14′ ο Μπλεκ έκανε το 19-30. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Κραϊλσχάιμ να προηγείται με 36-29 ενώ στο 22′ ο Μίλερ με τρίποντο μείωσε σε 34-41.

Ένα σερί 10-0, στο επόμενο δίλεπτο, έβαλε μπροστά τους Γερμανούς με 51-34 με το Περιστέρι όμως να απαντά με ένα δικό του σερί που έφτασε το 15-0 και με το οποίο μείωσε στο καλάθι (49-51) στο 28′. Η αντεπίθεση αυτή δεν είχε συνέχεια καθώς ένα 7-0 της γερμανικής ομάδας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου την έφερε και πάλι στο +12 (50-62). Ο Μορεϊρά μείωσε σε 58-66 στο 35′ όμως και πάλι η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έμεινε δίχως σκορ για σχεδόν δύο αγωνιστικά λεπτά με το σκορ να γίνεται 60-71 στο 37′. Η Κραϊλσχάιμ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και έφτασε στη νίκη με 76-66.

Τα δεκάλετα: 15-20, 29-36, 50-55, 66-76

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρί 15 (1), Μορέιρα 12 (10 ριμπ.), Πέτεγουεϊ 15 (3), Μωραΐτης 3 (1), Μίλερ 9 (3), Χρυσικόπουλος 2, Κατσίβελης 2, Μπράουν 2, Σαλούστρος 6 (1), Χάγκινς.

Κραϊλσχάιμ (Γκλάιμ): Σάβατζ, Αλ. Κοβάτσεβιτς, Μπλεκ 7 (1τρ., 11 ριμπ.), Κιντζέκα, Ραντοσάβλιεβιτς 14 (2), Σορτς 21, Λιούις 2, Στάκεϊ 15 (3), Λασίσι 2, Χάρις 9, Ντ. Κοβάτσεβιτς, Αριριγκουζόχ 6.