Ντέρμπι με τα όλα του στο ΟΑΚΑ, ξανά στο -1 από την κορυφή η ΑΕΚ

Μεγάλο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων! Η ΑΕΚ, χάρη σε ένα πολύ αποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο, πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη, που έχασε σωρεία ευκαιριών για να αλλάξει τη μοίρα του.

Ο Μάνταλος έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε το πρώτο γκολ, σκόραρε το δεύτερο και καταχειροκροτήθηκε στην αλλαγή του! Αποβλήθηκε ο Μήτογλου για τους γηπεδούχους, μείωσε ο Ματέο Γκαρσία στο 74′ για τον Άρη και έκτοτε το ματς έγινε…ροντέο!

O Άρης ανέβασε στροφές μετά το 30′ και κυριάρχησε στο ματς, έχοντας πολλές επιθετικές ενέργειες προς τα καρέ του Στάνκοβιτς, ο οποίος χρειάστηκε σε αρκετές περιπτώσεις.

το φιλμ

Ο Άρης προσπάθησε να ισορροπήσει και τα κατάφερε. Έλεγξε τον ρυθμό και στο 13′ απείλησε δις. Ο Στάνκοβιτς έδιωξε αρχικά το σουτ του Γκάμα, με τον Γκαρσία στο «ριμπάουντ» της απόκρουσης να δέχεται το στοπ του Μήτογλου και το 0-0 να παραμένει.

Και στο 15′ ήρθε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς του ΟΑΚΑ. «Συστημένο» φάουλ από τον Μάνταλο στην καρδιά της άμυνας του Άρη και ο Μήτογλου με μονοκόμματο βολέ έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ σε μία στιγμή, όπου όλα έμοιαζαν στα ίσα…

Στο 18′ οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν εκ νέου με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε από δύσκολη γωνία, με το σουτ του να περνά παράλληλα με τη γραμμή τέρματος και τη φάση να θεωρείται ως μη γενόμενη με δεδομένο πως ο Ιρανός καταλογίστηκε οφσάιντ. Μία απόφαση, βέβαια, που σηκώνει συζήτηση.

Μετά το 20′ ο Άρης πίεσε και για ένα πεντάλεπτο ήταν εξόχως επικίνδυνος. Με στατικές φάσεις έβαλε την ΑΕΚ στην περιοχή έχοντας και δοκάρι στο 23′ σε κεφαλιά του Μπράμπετς. Οι «κίτρινοι» είχαν την κατοχή, όμως η ΑΕΚ διατηρούσε την ουσία. Ήταν μπροστά στο σκορ και με το τακτικό της πλάνο έψαχνε τη φάση στο τρανζίσιον. Όπως έγινε και στο 36′, όπου ο Τσούμπερ έβγαλε γρήγορα την Ένωση μπροστά, σέρβιρε στον Μάνταλο που κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μπράμπετς, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-0.

Το 2-0 έφερε πολλά νεύρα στους «κίτρινους». Κακή κυκλοφορία, σκληρά φάουλ, με την ΑΕΚ να παραμένει πιστή στο πλάνο της και να πηγαίνει με το 2-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας και έψαχνε τον τρόπο να απειλήσει, ωστόσο η ΑΕΚ του είχε δώσει χώρο και αντιδρούσε σωστά σε κάθε επιθετική του ενέργεια. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Στο 60′ ο Γιαννίκης έκανε αλλαγές αλά Βόλο θέλοντας να «κλειδώσει» το ματς. Έβγαλε τον Μάνταλο και έβαλε τον Λε Ταλέκ, ενώ χρησιμοποίησε τον Λιβάι Γκαρσία αντί του Τάνκοβιτς με την Ένωση να παίζει, πλέον, με 4-3-3 με τον Γάλλο άσο μπροστά από τους στόπερ και έχοντας μπροστά τους Σιμόες-Σιμάνσκι. Και αυτά τη στιγμή που και ο Μάντζιος έπαιζε το χαρτί του με τους Σάσα και Μαντσίνι αντί των Τζέγκο και Γκάμα.

Στο 69’ άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα, καθώς ο Μήτογλου έκοψε τον Καμαρά που ετοιμαζόταν να μπει στην περιοχή. Αρχικά ο Διαμαντόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της ΑΕΚ, αλλά στη συνέχεια είδε τη φάση στο VAR και άλλαξε την απόφασή του δείχνοντας κόκκινη κάρτα.

Άμεσα ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 73’ ο Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η πίεση των «κίτρινων» ήταν ασφυκτική, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να αμύνεται συνεχώς. Οι παίκτες του Άρη είχαν πολιορκήσει τα καρέ του Στάνκοβιτς, αλλά δεν έβρισκαν τρόπο να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, με τους Ιτούρμπε και Σάσα να μην μπορούν να σκοράρουν.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης) : Στάνκοβιτς, Ρότα (26’ Μισελέν), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (77’ Τζαβέλλας), Σιμόες, Τάνκοβιτς (60’ Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος (60’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (77’ Αραούχο).

Άρης (Άκης Μάντζιος : Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο (61’ Σάσα), Εντιαγέ (78’ Ιτούρμπε), Γκαρσία, Μπερτόγλιο (88’ Χαΐροβιτς), Γκάμα (61’ Μαντσίνι), Καμαρά.