Φόρτσαραν στο πρώτο ημίχρονο ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας, “έκατσαν” στο δεύτερο

Δεν ανέδειξε νικητή το ματς στους «Ζωσιμάδες», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Superleague. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να παραμείνει στη ζώνη που οδηγεί στα play-offs του πρωταθλήματος, κρατώντας παράλληλα σε απόσταση αναπνοής τους Αρκάδες.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες, παρότι το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς είχε την κατοχή της μπάλας. Η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε στο πρώτο μέρος όπου σημειώθηκαν και τα δύο γκολ, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με το «Χ» στο τέλος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πιο απειλητικός και με τις περισσότερες στιγμές στο παιχνίδι. Ωστόσο οι Αρκάδες ήταν εκείνοι που κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 34′ με τον Σίτο να κάνει το 0-1 στην πρώτη τελική της ομάδας του στην εστία. Οι πανηγυρισμοί όμως δεν κράτησαν πολύ για τους Πελοποννήσιους, καθώς τρία λεπτά αργότερα (37′) ο Μπρένερ, εκμεταλλεύτηκε στην πάσα του Εραμούσπε και έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Σκορ με το οποίο ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ξεκίνησε πιο ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους χωρίς όμως να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Όσο περνούσε η ώρα ο ΠΑΣ ανέβαζε ρυθμούς, δημιουργώντας περισσότερα ρήγματα στην άμυνα του Αστέρα. Το γκολ όμως δεν ερχόταν. Στο 83ο λεπτό, οι Αρκάδες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Χερόνιμο Μπαράλες. Τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος και έτσι το 1-1 παρέμεινε.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς) : Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος (85’ Μίνα), Μπρένερ (43’ Μορέιρα), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (76’ Λώλης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Τσιφτσής, Γκαρσία, Αλβάρες, Καστάνο, Ατιένζα, Σανταφέ (66’ Βαλιέντε), Μουνάφο (25’ Ιγκλέσιας), Σίτο, Μπαράλες, Σονί (66’ Ροντρίγκο Γκόμεζ – 94’ Τασουλής), Ριέρα (94’ Κανελλόπουλος).