Serie A : “Περίπατος” για τη Φιορεντίνα, μεγάλο “διπλό” της Έμπολι (vids)

Με τρία ακόμη ματς συνεχίστηκε σήμερα η 11η αγωνιστική της Serie A.

Στο Αρτέμιο Φράνκι, η Φιορεντίνα δεν είχε…όρεξη για αστεία και επικράτησε 3-0 της Σπέτσια, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση. Στο 44′ ο Βλάχοβιτς με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους “βιόλα” και στο 62′ ο ίδιος παίκτης (από ασίστ του Οντριοθόλα), διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το χατ-τρικ του Σέρβου ολοκληρώθηκε στο 74′ με το τελικό 3-0.

Σπουδαία νίκη της Έμπολι στο Mapei, χάρη σε γκολ του Ζουρκόφσκι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Σασουόλο, λίγες μέρες μετά την εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Γιουβέντους, “πετάει” τη νίκη στα σκουπίδια, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε στο 43′ με αυτογκόλ του Τονέλι. Το 1-1 είχε σημειώσει στο 83′ με πέναλτι ο Πιναμόντι.

Τέλος στη Γένοβα, Τζένοα και Βενέτσια αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες.