Δεύτερη ήττα για το Λαύριο, κρατάει την τύχη στα χέρια του

Το Λαύριο ηττήθηκε με 74-62 από τη Νίζνι στη Ρωσία για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Basketball Champions League.

Παρά το καλό του ξεκίνημα (7-12), το Λαύριο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-16. Η Νίζνι αποσπάστηκε με 33-22 στη δεύτερη και με 49-34 στην τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν κατέθεσε τα όπλα. Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι, 60-58, με εξίμιση λεπτά να απομένουν. Όμως οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 10-2 ξέφυγαν με 70-60 και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη.

Το Λαύριο επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά πως παρουσιάζει δύο διαφορετικά πρόσωπα στα ευρωπαϊκά παιχνίδια του και το χειρότερο εμφανίζεται όταν παίζει εκτός έδρας. Στο 2-2 η ομάδα του Χρηστού Σερέλη, που πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση αναφορικά με την πρόκριση, ενώ απέδειξε ότι διανύει μία περίοδο ντεφορμαρίσματος, αφού έφθασε τις τρεις συνεχόμενες ήττες.

Ο Τζέρι Σμιθ είχε 23 πόντους για το Λαύριο που υποχώρησε στο 2-2 αλλά εξακολουθεί να έχει στα χέρια του την πρόκριση, ενώ 12 πρόσθεσε ο Δημήτρης Κακλαμανάκης και 11 ο Μάρκους Λιούις.

Δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62