Premier League : Απογευματινός…περίπατος της Τσέλσι στο King Power (vid)

Τόσο άνετη νίκη δεν μπορούσε να τη φανταστεί ο Τόμας Τούχελ και οι παίκτες του!

Αυτή ήταν η 9η νίκη των Λονδρέζων σε 12 ματς, οι οποίοι διεύρυναν τη διαφορά τους από τις Μάντσεστερ Σίτι και Γουέστ Χαμ στους έξι βαθμούς, έχοντας ματς περισσότερο. Η…σεμνή τελετή έλαβε τέλος από το πρώτο μέρος χάρις στα γκολ των Ρούντιγκερ(14′) και Καντέ(28′). Το υπέρ της 3-0 διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πούλισικ (71′).

Με αυτή την επικράτηση η λονδρέζικη ομάδα θα συνεχίσει ό,τι και να γίνει στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην κορυφή με μίνιμουμ διαφορά από τους διώκτες της, τους τρεις βαθμούς και θα περιμένει ενδεχόμενο στραβοπάτημά τους, για να τη διευρύνει.

Από την απέναντι πλευρά το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς κινήθηκε σε… ρηχά νερά και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση, γνωρίζοντας την 15η ήττα του σε 17 ματς που αντιμετωπίζει πρωτοπόρους, ενώ παράλληλα εμεινε στους 15 βαθμούς.

Στα του παιχνιδιού, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ ήταν κυριάρχοι από την αρχή και είχαν δοκάρι μόλις στο 4′ με τον Τσίλγουελ, ύστερα από εκπληκτική μπαλιά του Ζορζίνιο.

Δέκα λεπτά μετά οι Λονδρέζοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Ρούντιγκερ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσίλγουελ. Αυτό ήταν το τέταρτο τέρμα του Γερμανού στόπερ απέναντι στις Αλεπούδες, τα μισά από τα συνολικά οκτώ που έχει σημειώσει στην Premier League.

Λέστερ (Μπράιαν Ρότζερς) : Σμάιχελ, Σογιουντσού, Αμάρτεϊ, Έβανς, Καστάνιε, Όλμπρινγκτον, Εντιντί, Σουμαρέ (75′ Ντούσμπερι-Χολ), Μπαρνς (46′ Μάντισον), Λούκμαν (46′ Ιεανάτσο), Βάρντι

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ) : Μεντί, Ρίντιγκερ, Τσαλομπά, Τιάγκο Σίλβα, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Ζορζίνιο (77′ Λόφτους-Τσικ), Καντέ, Χάντσον-Οντόι, Μάουντ (63′ Ζίγιες), Χάβερτς (62′ Πούλισικ)