Εκπληκτικός ο ΟΦΗ, πέρασε νικηφόρα από το Πανθεσσαλικό

Με μια από τις καλύτερες εμφανίσεις των τελευταίων χρόνων, ο ΟΦΗ έπαιξε ένα ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο μέσα στον Βόλο με τέσσερα δοκάρια, σχεδόν 20 τελικές, κερδίζοντας μόνο με 2-0 χάρις σε μαγικές εμπνεύσεις του εξαιρετικού, Τζον Τοράλ.

Με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα ο ΟΦΗ έφτασε τους 15 βαθμούς, ξεπέρασε στην βαθμολογία τον σημερινό αντίπαλο του και μετά από 10 αγωνιστικές βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας πατώντας γερά για τα play offs.

Ήταν τέτοια η εικόνα του ΟΦΗ που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με τέσσερα δοκάρια (!) και 15 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι 11 ήταν προς την εστία του Κλέιμαν που έπαιζε μόνος του βγάζοντας ότι πήγαινε προς τα εκεί.

Ένα πρώτο ημίχρονο που ο ΟΦΗ πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις των τελευταίων χρόνων, μακράν της δεύτερης την φετινή σεζόν, παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο και δημιουργώντας φάσεις για γκολ σε κάθε επίθεση.

Ο ΟΦΗ επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους ποδοσφαιριστές του να πρεσάρουν σε ολόκληρο το γήπεδο, να μην επιτρέπουν στον Βόλο να κυκλοφορήσει την μπάλα ενώ στην επίθεση ήταν σαρωτικοί. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα μαγικό γκολ του Τοράλ που με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κλέιμαν ενώ έχασε μεγάλες ευκαιρίες με κορυφαία όλων το πλασέ, σε κενή εστία, του Καμάου λίγα λεπτά μετά το τέρμα του Ισπανού.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον ΟΦΗ να παίζει καθηλωτικό ποδόσφαιρο, με ψηλά τις γραμμές του δεν άφησε τους γηπεδούχους να κυκλοφορήσουν την μπάλα και στο 49′ ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Τζον Τοράλ με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή του Βόλου διπλασίασε τα δικά του τέρματα δίνοντας διαφορά δύο τερμάτων.

Στην συνέχεια, μέχρι το 60ο λεπτό ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 52′ χρειάστηκε η παρέμβαση του Βάτερμαν που έδιωξε σωτήρια την κεφαλιά του Μπαρτόλο κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ κάνοντας ένα αψεγάδιαστο τακτικά παιχνίδι, δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους που είχαν – από το 65′ και μετά – μια ανούσια κατοχή της μπάλας ωστόσο η εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία τους δεν επέτρεπε στον Βόλο να πλησιάσει στην περιοχή του Βάτερμαν. Ο Βόλος απείλησε στο 76′ με την κεφαλιά του Φαν Βέερτ να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ μετά την καθυστερημένη έξοδο του Βάτερμαν και ένα λεπτό μετά ο Νίκος Νιόπλιας φρέσκαρε την ενδεκάδα του περνώντας στο παιχνίδι Στάικο, Σελίμοβιτς και Καστάνιος.

ΝΠΣ Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκουλέν (87΄ Τερεζιου), Ρινέρ, Φεράρι, Ορόζ (79΄ Ροσέρο), Τσοκάνης, Νίνης (46΄ Πάολο Φερνάντες), Ρεγκατίν, Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (71΄ Διαμαντής), Μπαλογιάννης, Τοράλ (78΄ Σελίμοβιτς), Μεγιάδο, Γκαγιέγκος, Καμάου (65΄ Γρίβας), Φαν Ντάινεν (78΄ Καστάινος), Λάμπρου (78΄ Στάικος)