Πήρε το ντέρμπι μέσα στο Λαύριο η ΑΕΚ (βαθμολογία)

Με τη νίκη έφυγε από το Λαύριο η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 82-81 της τοπικής ομάδας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket league με τις δύο ομάδες πλέον να είναι ισόβαθμες στον βαθμολογικό πίνακα έχοντας ρεκόρ 4-4.

Η ΑΕΚ παρότι στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να χτίσει διαφορά ακόμη και 15 πόντων, το Λαύριο επέστρεψε στο παιχνίδι μειώνοντας στο φινάλε στο σουτ. Ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη, με το μυαλό τους και στον Στέφαν Γέλοβατς που αντιμετωπίζει πρόβλημα υγεία. Μάλιστα φόρεσαν και μπλούζες με μήνυμα προς τον συμπαίκτη τους που δίνει τη δική του μάχη.

Αγωνιστικά, η ΑΕΚ είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Ανγκόλα που τελείωσε με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ θετική ήταν και η παρουσία των Χάμερ (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόλομ (15 πόντοι) και Γκρίφιν (16 πόντοι). Για το Λαύριο, που γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρτερ με 23 πόντους και ακολούθησαν οι Μουράτος και Νικολαΐδης που είχαν από 10.

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-11) η ΑΕΚ με ένα επιμέρους 10-1 ξέφυγε με 21-12 ενώ με ένα νέο τρίποντο του Παππά στο 8′ ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα (14-24). Ένα νέο σερί, 8-0, των φιλοξενούμενων τους έφερε στο 14′ να προηγούνται με διαφορά 15 πόντων με τον Βαουλέτ να κάνει το σκορ 23-38. Οι γηπεδούχοι με τον Κάρτερ ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας αρχικά σε 31-40 ενώ με δύο νέα τρίποντα από τους Κάρτερ και Περσίδη κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (41-44).

Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκει σκορ πίσω από τα 6,75μ. και με έξι διαδοχικούς πόντους του Ανγκόλα ξέφυγε με 55-48. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να είναι κοντά στο σκορ μειώνοντας με το τρίποντο του Νικολαΐδη σε 58-61 στο 27′ όμως και πάλι η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να διευρύνει το προβάδισμά της και να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 68-59.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ανγκόλα έστειλε και πάλι την ΑΕΚ στο +10 (62-72) όμως οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν για περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ εντός παιδιάς παίρνοντας πόντους μόνο από βολές του Χάμερ. Σε αυτό το διάστημα το Λαύριο κατάφερε να πλησιάσει σε 73-75 αλλά και 75-77 στο 38′. Η ΑΕΚ κατάφερε με επιθετικά ριμπάουντ να ανανεώσει τις επιθέσεις της και να προηγηθεί με 80-75 στα 15”. Ο Μουράτος με εύστοχο τρίποντα στα 7” κράτησε το Λαύριο μέσα στο παιχνίδι (78-80) όμως ο Χάμερ με 2/2 βολές στα 6” διατήρησε την ΑΕΚ σε απόσταση ασφαλείας. Ο Κάρτερ σκόραρε και πάλι πίσω από τα 6,75μ. για το 81-82 στα 1,7” με την ΑΕΚ όμως να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 41-44, 59-68, 81-82.