Premier League : Ανατροπή με τη “σφραγίδα” Κόντε για την Τότεναμ (vid)

Η Τότεναμ αν και ήταν πίσω στο σκορ με 1-0 στο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει την νίκη επί της Λιντς με 2-1, χάρη στον… μαέστρο της!

Σε μια σπουδαία νίκη έφτασε η Τότεναμ η οποία και στο ντεμπούτο του Αντόνιο Κόντε σε εντός έδρας ματς, πήρε το τρίποντο κόντρα στην Λιντς με 2-1, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ! Νίκη… που τονώνει την ψυχολογία των Λονδρέζων και ανεβάζει την ομάδα στην πρώτη 7αδα. “Τρίποντο” μετά από 3 ματς για τα “σπιρούνια”!

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πολλά προβλήματα, τόσο στην αμυντική τους, όσο και στην επιθετικής τους γραμμή.

Και αυτό το πλήρωσαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λεπτου, όταν και ο Τζέιμς έδωσε το προβάδισμα στην Λιντς. Φυσικά, η Τότεναμ δεν είχε κάνει κάποια σπουδαία φάση στο πρώτο ημίχρονο και το 1-0 ήταν αν μη τι άλλο δικαιολογημένος με βάση την εικόνα των δύο ομάδων…

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Λονδρέζοι μπήκαν αποφασισμένοι για να κάνουν την ολική ανατροπή! Από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Κόντε είχε την μπάλα στην κατοχή της και είχε κλείσει την Λιντς στο μισό γήπεδο.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 58΄με τον Χόντμπιεργκ να κάνει το 1-1… και να βάζει περαιτέρω πίεση στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι δεν άργησα να πάρουν το προβάδισμα.

Στο 68΄ο Ρεγκιλόν πήρε το ριμπάουντ μετά την κακή επέμβαση του γκολκίπερ της Λιντς και από κοντά έγραψε το 2-1, με τους παίκτες της ομάδας του να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε) : Λιορίς, Ρόαγιαλ, Τανγκάνγκα (68′ Σάντσεζ), Ντάιερ, Ντέιβις, Ρεγκιλόν (79′ Σεσενιόν), Χέιμπιεργκ, Γουίνκς, Μόουρα (88′ Ντέλε Άλι), Σον, Κέιν

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα) : Μεσλιέ, Ντάλας, Γιορέντε, Κούπερ, Στράουκ, Φόρσοου (72′ Ρόμπερτς), Φίλιπς, Τζέιμς, Κλιτς (59′ Φίρπο), Χάρισον, Γκέλχαρντ (87′ ΜακΚίνστρι)