Serie A : Άνω-κάτω η κορυφή μετά τη νίκη της Ίντερ! (vid)

Η πρωταθλήτρια είναι εδώ! Η Ίντερ επικράτησε 3-2 με ανατροπή της Νάπολι, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της φετινή ήττα στη Serie A, και έβαλε «φωτιά» στην κορυφή όντας στο -4 πλέον από τη σημερινή της αντίπαλο και τη Μίλαν!

Πρώτο ντέρμπι που παίρνει φέτος η Ίντερ του Σιμόνε Ιντζάγκι, η οποία είχε για σκόρερ τους Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς και Λαουτάρο, με τη Νάπολι (Ζιελίνσκι, Μέρτενς τα γκολ) να φεύγει με σκυμμένο κεφάλι από το «Τζουζέπε Μεάτσα».

Κάπως έτσι, η Ίντερ έφερε… τούμπα το ματς αλλά και την όλη κατάσταση στο πρωτάθλημα, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση του τίτλου!

Ισορροπημένο ήταν το ιταλικό ντέρμπι στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τον ρυθμό τους και να δημιουργούν φάσεις εκατέρωθεν.

Στο 17’ η Νάπολι άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ του Ζιελίνσκι. Από εκεί και έπειτα η Ίντερ άρχιζε να δείχνει τα… δόντια της, πιέζοντας την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Στο 23’ το σουτ του Μπαρέλα βρίσκει το χέρι του Κουλιμπαλί, με τον διαιτητή και το VAR να δείχνουν την άσπρη βούλα. Ο Τσαλχάνογλου στο 25’ έφερε το ματς στα ίσα, αφού εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα.

Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν ακόμη ένα γκολ, με τους «νερατζούρι» να κάνουν το 2-1 στο 44’ όταν ο Πέρισιτς έκανε την κεφαλιά στο ύψος του πρώτου δοκαριού, ο Οσπίνα έδιωξε αφού η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να πιέζουν. Η Ίντερ δεν άφησε περιθώρια στη Νάπολι να αντιδράσει αφού στο 61’ ο συνήθης ύποπτος Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε το 3-1 ύστερα από εκπληκτική πάσα του Κορέα.

Στο 79’ ο Μέρτενς με ωραίο σουτ μείωσε σε 3-2 και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Νάπολι στη Serie A με 103 γκολ!

Οι «παρτενοπέι» στο 91’ είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν ο Μέρτενς έκανε την καρφωτή κεφαλιά, ο Χαντάνοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην συνέχεια να περνάει σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων η Νάπολι πάλευε να φέρει το ματς στα ίσα, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες και απειλώντας την εστία του Χαντάνοβιτς, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι!

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι) : Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ρανόκια, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα (75′ Ντιμάρκο), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (62′ Βιδάλ), Πέρισιτς (88′ Σατριάνο), Μαρτίνες (75′ Γκαλιαρντίνι), Κορέα (62′ Τζέκο)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ανγκισά, Φαμπιάν, Λοσάνο (75′ Έλμας), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε (75′ Μέρτενς), Όσιμεν (55′ Πετάνια)