Super League 2 : “Καρέ” της Αναγέννησης στον αγνώριστο Αλμωπό (photos)

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Super League 2 πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής 21/11 η Αναγέννηση Καρδίτσας η οποία επικράτησε εντός έδρας του Αλμωπού Αριδαίας με 4-0.

Τα “καναρίνια” επιβλήθηκαν του Αλμωπού από το πρώτο ημίχρονο όπου και σημείωσαν τα δυο γκολ απο τα 4 γκολ της αναμέτρησης. Λαρέα και Γκίνη ήταν οι σκόρερ των δύο τερμάτων με τον Κουτσιανικούλη να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Παϊτέρη. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Μπιανκόνι ο οποίος σημείωσε τα άλλα δυο γκολ της ομάδας του με τον Κουτσιανικούλη να βγάζει τη δεύτερη ασίστ του στον αγώνα.

Η αρχή του θριάμβου της Αναγέννησης ξεκίνησε μόλις στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Καρανίκας και μετέτρεψε σε γκολ ο Λαρέα με δυνατό γυριστό σουτ. Η Αναγέννηση συνέχισε να πιέζει και για 2ο γκολ και έφτασε κοντά σε αυτό στο 18ο λεπτό όταν ο Κουτσιανικούλης έβγαλε τη σέντρα για τον Γκίνη αλλά ο τελευταίος είδε την κεφαλιά του απο το ύψος του πέναλτι να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ ο Παϊτέρης. Ο Αλμωπός σε αυτό το πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να κάνει κάποια αξιόλογη φάση και τη μοναδική στιγμή που η μπάλα έφτασε με αξιώσεις στην εστία της Αναγέννησης ο Γκέκας ήταν εκεί για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Η Αναγέννηση σφράγισε την ανωτερότητα της σε αυτό το πρώτο ημίχρονο με ένα δεύτερο γκολ στο ‘40. Ο Κουτσιανικούλης για μια ακόμη φορά στην αναμέτρηση έκανε άνω κάτω την άμυνα του Αλμωπού και έβγαλε τη σέντρα για τον Γκίνη η κεφαλιά του οποίου αυτή τη φορά κατέληξε στην εστία του Παϊτερη.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Αναγέννηση, και με τη διαφορά δύο τερμάτων υπέρ της, κατέβασε ρυθμό και έδωσε χώρο στον Αλμωπό ο οποίος έψαξε το γκολ για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο ‘62 οι φιλοξενούμενοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στον αγώνα όταν μετά από σέντρα ο Ρόβας έπιασε αμαρκάριστος το γυριστό μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκεκα. Η φάση αυτή ήταν αρκετή για να αφυπνίσει την ΑΣΑ η οποία πέντε λεπτά αργότερα “χτύπησε” στην αντεπίθεση με τους Κουτσιανικούλη και Μπιανκόνι. Στο ‘67 οι δυο ποδοσφαιριστές συνεργάστηκαν ωραία με τον Μπιανκόνι αρχικά να σπάει την μπάλα στον Κουτσιανικούλη ο οποίος έφυγε “σφαίρα” προς την εστία του Παϊτέρη πριν βγάλει και πάλι τη σέντρα για τον Μπιανκόνι ο οποίος έκανε ανενόχλητος το 3-0. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός σημείωσε και το 4ο γκολ της ομάδας του στο ‘79 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πολίτη, σφραγίζοντας έτσι τον θρίαμβο για την ομάδα του με συνολικό σκορ 4-0.

δείτε φωτογραφίες στο karditsalive.net

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Λαρρέα, Σταμόπουλος, Γκίνη (84′ Λώττας), Λαγός (84′ Βιδάλ), Πλέγας, Κουτσιανικούλης (76′ Μανιός), Μπενγκόα (61′ Μπιανκόνι), Αθανασιάδης (76′ Πολίτης)

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Παϊτέρης, Πρίκας, Παρασκευάς, Σέχου, Αδαμίδης, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι, Ρόβας, Τριανταφυλλάκης, Καράμπελας, Γιουκούδης