Ποτέ μην υποτιμάς τον μπασκετικό Παναθηναϊκό! (βαθμολογία)

Μεγάλη εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού, με τους “πράσινους” να φτάνουν στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από τον Προμηθέα που έχει ένα ματς περισσότερο.

Άξιζε η αναμονή 1.100 ημερών για το πρώτο ντέρμπι “αιωνίων” σε επίπεδο Basket League. Άξιζε διότι έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική, το οποίο κέρδισε ο Παναθηναϊκός με 76-81, σπάζοντας ταυτόχρονα τόσο το αήττητο του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, όσο και αυτό που είχε στο γήπεδό του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατόρθωσε μάλιστα να ανατρέψει και διαφορά 14 πόντων στα τελευταία 11 λεπτά, κάνοντας σχεδόν τα πάντα τέλεια στην 4η περίοδο. Σε επίθεση και άμυνα. Με την άμυνα ζώνης να αποδιοργανώνει τον Ολυμπιακό και τον Nemanja Nedovic να δείχνει το δρόμο στην επίθεση, οι “πράσινοι” πέτυχαν 33 πόντους με 7/10 εύστοχα τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο και μετέτρεψαν έτσι το -14 σε +5 στο τελευταίο λεπτό, “κλέβοντας” με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του Ολυμπιακού.

Όπως και στο Μόναχο, έτσι και στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός (6-1) έκανε πολύ καλή δουλειά με την άμυνα ζώνης. Για ένα ημίχρονο αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό, τον κράτησε πολύ χαμηλά στην επίθεση στο 1ο ημίχρονο (33 πόντοι) και δέχτηκε μόνο 2/11 τρίποντα από την πιο εύστοχη ομάδα του πρωταθλήματος από την περίμετρο (41,1%). Κάπως έτσι το “τριφύλλι” όχι μόνο ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (12-3 στο 4’), αλλά έκλεισε κιόλας το 1ο δεκάλεπτο με το προβάδισμα στο σκορ (14-15), το πρώτο του στο ματς.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν νέα απόπειρα να ξεφύγουν στο σκορ, έτρεξαν ένα σερί 9-0 και στο 15’ προηγήθηκαν με 27-21. Οι “πράσινοι” επέστρεψαν όμως πάλι γρήγορα. Μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Παναθηναϊκός θωράκισε πάλι την άμυνά του, μπέρδεψε με τη ζώνη του τους γηπεδούχους και με ένα επιμέρους 4-15 όχι μόνο πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, αλλά δημιούργησε και διαφορά πέντε πόντων στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου (31-36).

Το ντέρμπι είχε πάντως πολλά σκαμπανεβάσματα. Ακόμα μεγαλύτερα μάλιστα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81