Διατήρησε το αήττητο στο 90+6′ ο Ολυμπιακός Β

Από έναν βαθμό πήραν Απόλλων Λάρισας και Ολυμπιακός Β’, σε ματς για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Το πιο ενδιαφέρον – βάσει εξέλιξης – παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν αυτό στην έδρα του Απόλλωνα.

Παρότι τα «μωρά» του Ιμπαγάσα προηγήθηκαν με τέρμα του Νίκολιτς στο 29′, οι Λαρισσαίοι έκαναν την ανατροπή με Ζιάκα (75′) και Γιαννίτση (86′), προετοιμάζοντας τους Πειραιώτες για την πρώτη φετινή ήττα. Ωστόσο, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό με τον Μαρίνο.

Ο Ολυμπιακός Β’ με την ισοπαλία στη Λάρισα έφτασε τους 7 βαθμούς σε 3 παιχνίδια (σ.σ είχε αναβληθεί το ματς με τα Τρίκαλα καθώς οι Πειραιώτες είχαν πολλούς διεθνείς) και είναι στη δεύτερη θέση μαζί με την Ξάνθη, ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι παρέμειναν χωρίς νίκη, έχοντας μόλις δύο πόντους. Μια συγκομιδή που τους φέρνει στην 15η θέση.

Οι “eρυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού κατάφεραν να προηγηθούμε με το γκολ του Νίκολιτς. Ο νεαρός άσος των Πειραιωτών στο 29’ με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα, η οποία λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου είχε ακόμα ένα καλό σουτ με τον Μπα. Οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και να τελειώσουν το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος να φέρνουν τούμπα το ματς.

Στο 75’ ο Ζιάκας με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 88’ ο Γιαννίτσης με κεφαλιά έκανε την ολική ανατροπή, με τον Απόλλωνα να φτάνει κοντά στην πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός Β’, ωστόσο, πίεσε και στο 96’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Ο Μαρίνος βρέθηκε στη σωστή θέση την κατάλληλη στιγμή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, φέρνοντας στα ίσια το παιχνίδι. Ένα γκολ που έδωσε τον βαθμό στους Πειραιώτες και τους κράτησε αήττητους στο φετινό πρωτάθλημα.

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Στράκια) : Μαντζάρης, Γιαννίτσης, Καρρίκι, Βίγια, Λίταινας, Παναγιώτου (53′ Κανούλας), Σκούπρα, Κόζουχ (53′ Μπαλογιάννης), Χατζής, Τιμπουέ, Λεμάνγκρ (68′ Ζιάκας).

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα) : Στουρνάρας, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Νίκολιτς, Ξενιτίδης (90’ Λιάτσος), Ντόι, Κωστή, Μαρίνος, Κίτσος, Α. Μπα (78’ Βοΐλης)