Τέταρτος ο Αλμωπός Αριδαίας, 3-1 τον Πιερικό (photos)

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αλμωπός Αριδαίας στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής της Super League 2, καθώς επικράτησε του Πιερικού με σκορ 3-1.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, χωρίς πολλές φάσεις, με τους παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη να αποδεικνύονται πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Το πρώτο μέρος κύλισε χωρίς φάσεις, με τον Αλμωπό να ανοίγει το σκορ στην πρώτη του μεγάλη στιγμή στο 40′ λεπτό, όταν ο Ρόβας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον τερματοφύλακα Τζήμα, πλάσαρε από πλάγια θέση, οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στην γραμμή και ο επερχόμενος Γιουκούδης άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο για τους γηπεδούχους, με γκολ. Στο 51′ ο Ρόβας κυνήγησε μία θεωρητικά χαμένη μπαλιά, πίεσε τον τερματοφύλακα Τζήμα, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε πάνω στον επιθετικό του Αλμωπού και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα για το 2 – 0.

Ο Πιερικός απάντησε άμεσα δύο λεπτά αργότερα. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ζαφειράκης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έγραψε το 2 – 1.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην συνέχεια για το δεύτερο γκολ και έχασαν σπουδαία ευκαιρία με το Καρανάτσιο να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ από καλή θέση στο 69′.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αλμωπός ισορρόπησε και με σχετική ευκολία κράτησε τους παίκτες του Πιερικού μακριά από την εστία του Dokic.

Το τελικό 3 – 1 διαμόρφωσε ο Αργεντίνος Ρίβας στο 92′, ο οποίος με μία αριστοτεχνική λόμπα από τα 35 μέτρα, κρέμασε τον Τζήμα και πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ της αγωνιστικής.

δείτε φωτογραφίες στο Aridaia365

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Ντόκιτς, Πρίκας (72′ Γιαλαμούδης), Παρασκευάς, Σέχου (63′ Κολλαράς), Αδαμίδης, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι (88′ Ζαχαρός), Ρόβας (88′ Ρίβας), Τριανταφυλλάκης (63′ Μπακούτσης), Καράμπελας, Γιουκούδης.

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Τζήμας, Μηλιώτης, Παντελιάδης, Γιαλαμίδης, Εμπουσί, Σουντάρ, Ίτσιος (73′ Κρίμιτζας), Μπουολί (46′ Ζαφειράκης), Καρανάτσιος (85′ Μουρατίδης), Καγκελίδης (85′ Παπουτζίδης), Χαντζάρας.