Δύσκολη νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου, 3-2 τον Απόλλωνα Πόντου

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρωτάθλημα της Super League 2, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Πόντου με 3-2.

Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν δύο τέρματα στα πρώτα έξι λεπτά με τον Σιαφά και καθάρισαν “θεωρητικά” ένα ματς που ωστόσο είχε πολύ δρόμο μπροστά του. Ο Ολυμπιακός Βόλου κατέβασε “στροφές”, ο Απόλλων δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης και οι δύο ομάδες πήγαν “σβηστά” έως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος Σκοπελίτης “κλείδωσε” το τρίποντο στο 53′ μετά από δοκάρι του Σιαφά και τα υπόλοιπα λεπτά έμοιαζαν τυπική διαδικασία.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των παικτών του Γιώργου Βαζάκα, αρχικά μείωσαν στο 56′ με τον Καλογέρη και άγχωσαν τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά καθώς έφτασαν σε απόσταση βολής με τέρμα του Δαλιανόπουλου στο 87′.

Τέλος καλό, όλα καλά εντέλει για τον Ολυμπιακό Βόλου που μπορεί να κατέκτησε το πρώτο του τρίποντο, ωστόσο για ακόμη ένα ματς παραβιάστηκε η εστία του, έχοντας τη δεύτερη χειρότερη άμυνα, με 8 τέρματα παθητικό σε τέσσερα παιχνίδια.

Με τον Γραικό να βγάζει τρεις σέντρες και τον Σιαφά να σκοράρει δις και να έχει και ένα δοκάρι, ο Ολυμπιακός Βόλου είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, επικρατώντας 3-2, έστω και αν χρειάστηκε να αγχωθεί στο τέλος…

Ο Σιαφά έδειξε τις επιθετικές του αρετές και άφησε υποσχέσεις και για τη συνέχεια, έστω και αυτό που παρουσίασαν συνολικά οι δύο ομάδες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό θέαμα. Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν φάνηκε να σπαταλά δυνάμεις, αρκούμενος στη γρήγορη επίτευξη των δύο πρώτων τερμάτων. Από την άλλη, η μείωση του σκορ σε 3-2 στο 87’ ήταν αρκετή για να πιέσει περισσότερο τους «ερυθρόλευκους»…

το φιλμ του αγώνα στο Magnesianews

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Να’ά (82’ Κόκας), Μαρκοπουλιώτης, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης (74’ Χατζής), Κόλα, Κουντουριώτης, Βερνάρδος, Μπάτροβιτς (61’ Κατσούκης), Σιαφά (61’ Οκάν).

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Δεινόπαπας (46’ Ν’ Νομό), Δαλιανόπουλος, Παπαϊωάννου, Καλογέρης, Ζαχαράκης, Αμαραντίδης, Ξιφιλίνος (73’ Μπαργκάν), Φράγκος.