Έκανε το αυτονόητο η Ξάνθη, 6-0 την Καβάλα (photos)

Σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική, η Ξάνθη κέρδισε με 6-0 την Καβάλα στο “Ανθή Καραγιάννη” για την 4η αγωνιστική της Super League 2, με τους Θρακιώτες ήδη να σκέφτονται το Κυριακάτικο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αλμωπό Αριδαίας στο Xanthi Arena.

Είναι χαρακτηριστικό της κατάστασης που βρίσκεται ο ΑΟΚ, καθώς ξεκίνησε το ματς με δέκα παίκτες με τον Ταχτατζίδη που έδινε εξετάσεις εξ’ αποστάσεως στα αποδυτήρια, να μπαίνει στο 20′ λεπτό του αγώνα… Ενώ η Ξάνθη να σημειώσουμε πως ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες καθώς στο 52′ ο Τάσος Κρητικός αποχώρησε με ενοχλήσεις και ενώ η ομάδα της Θράκης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της.

Στα του αγώνα η Ξάνθη προηγήθηκε στο 2′ με σουτ του Τάσου Δημητριάδη, με τον Ιμπραΐμι με κεφαλιά στο 6′ και σουτ στο 14′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 24′ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκινσάρι έγινε το 4-0, με το 5-0 να διαμορφώνεται στο 31′ με κεφαλιά του Φαζού. Με ένα τρομερό γκολ του Πλατέλλα στο 69′ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 6-0. Με την Ξάνθη να έχει και δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος σε κεφαλιά του Μονρόζ και στο δεύτερο σε σουτ του Πλατέλλα

Στα κέρδη του αγώνα αγγαρείας για τους ξανθιώτες το γεγονός πως “άνοιξαν λογαριασμό” με τα κόκκινα οι Ιμπραΐμι, Γκινσάρι, Πλατέλλας και Δημητριάδης αλλά και η πολύ θερμή στήριξη περίπου 100 φίλων της ομάδας της Θράκης που έδωσαν το παρών στην Καβάλα και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν λεπτό.

δείτε φωτογραφίες στο sportsaddict.gr

Καβάλα (Νίκος Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Θαλασσινός, Γιαννακός, Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος, Κλεπουσνιώτης, Δραγανίδης, Μπουτζατζάς, Λαμπαλίτης, Καμαρίδης, Ταχτατζίδης

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Ίτσο, Θυμιάνης, Παπάζογλου (46′ Μιχαήλ), Κρητικός, Δεληγιαννίδης, Φαζός, Ουνγιαλίδης (46′ Μπάτζιος), Γκινσάρι (46′ Τσιλιγγίρης), Ιμπραΐμι (46′ Διαμαντόπουλος), Μονρόζ (46′ Πλατέλλας), Δημητριάδης