Νίκησε και τον ΠΑΟΚ Β η Βέροια, στο +3 στην κορυφή (βαθμολογία)

Σε ένα παιχνίδι που είχε τρία γκολ (όλα στο πρώτο μισάωρο) και ισάριθμες κόκκινες κάρτες, η Βέροια πήρε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα και προηγείται στη βαθμολογία του 1ου ομίλου της Super League 2.

Mπροστά σε λίγους φίλους και των δύο ομάδων στο γήπεδο του Μακεδονικού, ο ΠΑΟΚ Β ξεκίνησε δυνατά με γκολ του Πανίδη, όμως οι Ημαθιώτες αντέδρασαν σωστά και όχι μόνο ισοφάρισαν με τον Γιακουμάκη αλλά πήραν γρήγορα το προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πασά.

Όπως ήταν φυσιολογικό, το παιχνίδι “άνοιξε”, με τις δύο ομάδες να έχουν εκατέρωθεν ευκαιρίες αλλά και τρεις αποβολές, δύο για τον ΠΑΟΚ (Σαλαμούρας, Τάχατος) και μία για τη Βέροια (Πεταυράκης).

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πήρε “κεφάλι” στο σκορ όταν ο Σαλαμούρας σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και ο Πανίδης έγινε κάτοχος της μπάλας για το 1-0.

Στο 14′ ο Πανίδης ξανά απειλητικός, ο Μαραγκός αποσόβησε σωτήρια.

Στο 23′ η Βέροια ισοφάρισε με τον Γιακουμάκη και ένα λεπτό μετά κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πασάς (1-2).

Στο 33′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-3 όταν ο Πασάς σούταρε εντός της περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 51′ ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σαλαμούρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μια ακόμη ευκαιρία για τη “Βασίλισσα” στο ματς και συγκεκριμένα στο 62′, σε μακρινό σουτ του Μούργου που απέκρουσε ο Μπουργάνης.

Στο 77′ ήταν η σειρά της Βέροιας να μείνει με 10 παίκτες, με τον Πεταυράκη να κάνει χέρι και να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 83′ ο Καλογεράκης σούταρε δυνατά αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε.

Στο 87′ νέα κόκκινη κάρτα στο ματς, αυτή τη φορά για τον Τάχατο από πλευράς ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία) : Μπουργάνης, Τάχατος, Τσαούσης, Καλογεράκης, Παναγιώτου, Μελετίδης (46′ Χατζηστραβός), Σαλαμούρας, Τζίμας (46′ Γαϊτανίδης), Σπυρίδης (70′ Γρόσδης), Φασίδης (46΄Ουεντραόγκο), Πανίδης (70′ Γκορτετζιάνι)

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Μαραγκός, Πεταυράκης, Οικονόμου (57′ Μπλέτσας), Γαβριηλίδης, Μούργος (77′ Ράμος), Πόζογλου (88′ Παπαχρήστος), Πασάς, Γιακουμάκης (77′ Φοφανά).