Φουλ επίθεση από Χανιά και Ρόδο! (photos)

Τα Χανιά κλώτσησαν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, δεχόμενα την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά από τη Ρόδο (2-2).

Λίγα λεπτά πριν από το 2-2 που πέτυχε με εξαιρετικό σουτ στο 80’ ο Μαρκόφκσι τα Χανιά είχαν… αγγίξει το 3-1 με τη μεγάλη ευκαιρία του Βασιλακάκη. Ακόμη και μετά από την ισοφάριση ξανά με τον ίδιο παίκτη στο 86’, αλλά και με τον Κόλα στην εκπνοή, η χανιώτικη ομάδα είχε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Παρ’ όλα αυτά μένει στην 4η ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ η Ρόδος συνεχίζει αήττητη και στα ψηλά.

Το πρώτο ημίχρονο τα Χανιά είχαν πολύ καλή παρουσία και υπερείχαν, μετουσιώνοντας την υπεροχή σε γκολ στο 27’ με τον Μπαΐροβιτς. Σε μια από τις σπάνιες επισκέψεις της στην περιοχή του Κατσιμήτρου η Ρόδος ισοφάρισε στο 43’ από κόρνερ του Μίγγου και κεφαλιά του Σταματελόπουλου. Άμεσα όμως, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Τριανταφυλλάκος με ιδανική εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Το γκολ αυτό όμως δεν έφερε την απαιτούμενη… ορμή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Ρόδος μπήκε πιο καλά στο γήπεδο και προσέγγιζε εύκολα την αντίπαλη περιοχή. Ακόμη και έτσι όμως τα Χανιά είχαν τις ευκαιρίες για να “καθαρίσουν” τη νίκη, πράγμα που δεν έκαναν…

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο Athlitiko

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Βάρκας (69′ Μ. Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Παντεκίδης, Καμαρά (68′ Κογιέτε), Παναγιωτούδης, Κάρλος (84′ Κόλα), Τριανταφυλλάκος (62′ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.

ΑΣ Ρόδου (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης, Ρέτσος (46′ Τσάβες), Μακρυδημήτρης (46′ Νικολόπουλος), Σάαντο (46′ Μαρτσάκης), Μίγγος, Μαρκόφσκι, Στ. Καψάλης, Εντιαγέ (86′ Χύσι), Σταματελόπουλος (86′ Βουργουντζής), Αδαμάκης.