Ευρωπαϊκή νίκη μετά από καιρό για τον Παναθηναϊκό (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στα κρίσιμα σημεία και πήρε μία μεγάλη νίκη κόντρα στη Ζενίτ με 70-64!

Μετά την νίκη στο ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις επιτυχίες και στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας με 70-64 την Ζενίτ, για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Πρίφτη έκανε μία τρομερή τρίτη περίοδο και κάλυψε το -10 από το 18′, παρόλο που στο τέλος είδε τους Ρώσους να προσπερνούν με 61-62, όμως Νέντοβιτς και Παπαγιάννης ήταν εκεί για να ”καθαρίσουν”.

Οι δύο αυτοί παίκτες είχαν 36 πόντους, την ώρα που οι γηπεδούχοι επέλεξαν και πάλι άμυνα ζώνης, κάτι που απέφερε αποτέλεσμα, για την ανατροπή μέσα στο ματς. Οι νικητές πλέον έσβησαν το 0/5 που είχαν για το 3-9, με την ομάδα του Πασκουάλ να πέφτει στο 8-4.

Για την 13η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (2/12, 19:00), ενώ η Ζενίτ υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (3/12, 20:00).

Η εκκίνηση είχε την υπογραφή της Ζενίτ, η η οποία προηγήθηκε με 0-12 (5/5 σουτ), με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται 7 σουτ και σχεδόν 5′ για να σκοράρει. Λόιντ και Μίκι έκαναν την δουλειά για τους Ρώσους, ο Νέντοβιτς μείωσε σε 15-21, με τη περίοδο να κλείνει στο 15-23.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτούργησε, αλλά όχι για πολύ, για το 19-28 της Ζενίτ. Η επίθεση όμως πήγε εξαιρετικά και με τρία τρίποντα το ματς ήρθε στα ίσια (28-28). Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για 4′, με δύο τεχνικές ποινές να φέρνουν το 28-38, πριν ο Ουάιτ υπογράψει το 33-38 του ημιχρόνου.

Ο Παπαγιάννης σκόραρε 6 σερί πόντους και υπέγραψε το 46-40, με την Ζενίτ να μένει στους 2 πόντους σε 6′. Ο Νέντοβιτς έκανε το 51-42 με τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον πλήρη έλεγχο, όμως οι 0/4 βολές του Παπαγιάννη και οι εύστοχες της Ζενίτ, έφεραν το 53-48.

Ο Φράνκαμπ ήταν η μοναδική απειλή για τον Παναθηναϊκό, την ώρα που ο Μέικον έκανε το 59-50. Ο πρώτος μαζί με τον Κουζμίνσκας σκόραραν για το 61-62 στο 38′. Το ίδιο έκανε και ο Νέντοβιτς για το 64-62 με φοβερό τρίποντο, η Ζενίτ έχασε διπλή ευκαιρία και ο Παπαγιάννης έκανε το 66-62 στο -45”.

Ο Κουζμίνσκας μείωσε σε 66-64, ο Παπαπέτρου με 2/2 βολές έκανε το 68-64, με τη Ζενίτ να χάνει την επίθεση στο -12” και μαζί και το παιχνίδι με το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64