Premier League : Μεγάλη νίκη της Γουέστ Χαμ με μαγικό γκολ Μαζουακού! (vid)

Η Γουέστ Χαμ κατατρόπωσε 3-2 τους «μπλε» με ανατροπή στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, με τον Μαζουακού να σκοράρει με σέντρα – σουτ για το come-back στο 87′!

Από στατική φάση άνοιξε το σκορ η Τσέλσι, Ο Τιάγκο Σίλβα κέρδισε την εναέρια μονομαχία με τον Αντόνιο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Πετάχτηκε και με μία σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνσκι. Ο οποίος ακούμπησε την μπάλα με την άκρη των δακτύλων του, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Έπειτα από κακό γύρισμα του Ζορζίνιο η μπάλα καταλήγει στον Μπόουεν που βγαίνει τετ α τετ με τον Μεντί, με τον κίπερ των Λονρέζων να τον ανατρέπει και να παραχωρεί πέναλτι. Ο Λανσίνι ανέλαβε την εκτέλεση, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους από τη λευκή βούλα.

Ο Τσούφαλ έκανε την πάσα για τον Μπόουεν, ο οποίος εκτέλεσε, με την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Κρίστενσεν και να καταλήγει στην εστία του Μεντί για το 2-2.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Γουέστ Χαμ στο 75ο λεπτό, με τον Μπόουεν. Ο οποίος έκανε την προβολή από κενή εστία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 87ο λεπτό ήρθε η Λύτρωση για τα “σφυριά, με τον Μαζουακού να βρίσκει εστία, μετά από κόντρα. Γράφοντας το τελικό 3-2.

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες) : Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Ντόουσον, Ζούμα (70′ Φορνάλς), Ντιόπ, Τζόνσον (45′ + 2′ Μαζουακού), Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν, Λανσίνι (85′ Μπενραχμά), Αντόνιο

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ) : Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Λόφτους–Τσικ, Ζορζίνιο, Αλόνσο (72′ Πούλισικ), Μάουντ, Ζίγιεχ (63′ Χάντσον-Οντόι), Χάβερτς (46′ Λουκάκου)