Α ΕΠΣ Ημαθίας : Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή, νίκη μετά από καιρό για το Ροδοχώρι (stats+φύλλα αγώνα+vids)

Ανακατατάξεις στην κορυφή της Α Ερασιτεχνικής, μετά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής.

Η Νίκη Αγκαθιάς άφησε δύο βαθμούς στη Μελίκη και έτσι έδωσε την ευκαιρία αφενός μεν στον Αστέρα Τριποτάμου να την προσπεράσει στην κορυφή και αφετέρου στον ΦΑΣ Νάουσα να τη φτάσει στους 28 βαθμούς.

Ο Φίλιππος αποδείχτηκε…σκληρό καρύδι και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, έμεινε μέσα στο παιχνίδι καθ όλη τη διάρκεια του και τελικά “χτύπησε” στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με γκολ του παίκτη-προπονητή της ομάδας, Γρηγόρη Ηλιάδη.

Στην κορυφή βρίσκεται πλέον μόνος πρώτος ο Αστέρας Τριποτάμου, που επικράτησε με 2-1 του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας και έφτασε τους 30 βαθμούς. Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Ηλίας Προβατίδης, που ουσιαστικά πήρε από το…χεράκι τους “κυανόλευκους”, για να τους φέρει στο “ρετιρέ” της βαθμολογίας. Το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Σαμιώτης.

Στη δεύτερη θέση (υπερτερεί σε ισοβαθμία με τη Νίκη Αγκαθιάς) βρίσκεται ο ΦΑΣ Νάουσα, που έφτασε στο ευρύ 5-0 κόντρα στον ΠΑΟ Κουλούρας. Δύο γκολ πέτυχε ο Γιαμαλίδης και από ένα οι Τριανταφυλλίδης, Αργυρίου και Ντέλλας, δύο ημέρες πριν αναλάβει και επίσημα την τεχνική ηγεσία ο Γιάννης Κερλίδης.

Στην 6η θέση βρίσκεται το Μακροχώρι, που κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες τον ΓΑΣ Κοπανού (προηγήθηκε ο επαναληπτικός της προημιτελικής φάσης) και πάλι με το ίδιο σκορ (2-1). Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γκιούλα να μειώνει μεν σχετικά νωρίς αλλά χωρίς αντίκρισμα για το υπόλοιπο του αγώνα.

Τέλος στη Μέση και σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου είδε επιτέλους… φως μετά από σχεδόν έναν γύρο, καθώς τελευταία νίκη των “κιτρινομπλέ” ήταν στις 16/10 κόντρα στον ΠΑΟ Κουλούρας. Οι Πέτγαζλης και Καψάλης πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ από το 10ο έως το το 15ο λεπτό και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες από πλευράς Άχθου Αρούρη.

Όσον αφορά τη στατιστική εικόνα της 12ης αγωνιστικής, σημειώθηκαν συνολικά 15 τέρματα, εννιά από τα οποία στο πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ του Σαββάτου επιτεύχθηκαν από 10 ποδοσφαιριστές (και ένα αυτογκόλ), ενώ συνολικά στις πρώτες 12 αγωνιστικές στην Α κατηγορία, έχουν σημειωθεί 223 (3.72 γκολ μέσο όρο ανά αγώνα), τα οποία σημείωσαν 82 ποδοσφαιριστές. Έχουν καταγραφεί επίσης έξι αυτογκόλ, ενώ 18 έχουν επιτευχθεί με πέναλτι.

Στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερς βρίσκονται οι Μάριος Αργυρόπουλος και Γιώργος Κίτσας με 14 γκολ και ακολουθεί ο Κώστας Ντέλλας με 11.

Τους αγώνες παρακολουθήσατε LIVE από το sportsup.gr (ΕΔΩ)

Τα φύλλα αγώνα :

Αστέρας Τριποτάμου – Μ.Αλεξ.Αγ.Μαρίνας  2-1 (16′-58′ Προβατίδης / 90+2′ Σαμιώτης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μαλούτας, με βοηθούς τους κ.κ. Καραγκιζόπουλο και Αργυρίου

Αποβολή : Παπαδόπουλος Δ. (56′ )

Αστέρας Τριποτάμου (Τάσος Χουρσουζίδης) : Παπαβασιλείου, Μπέσσας, Μιλκούδης, Γκιντίδης (85′ Κουκουτσίκας), Κόλα (65′ Μπρέγκου), Προβατίδης, Χατζηνίκου (65′ Τερμιτζόγλου), Μετάι, Μπικιάρης (75′ Νάσης), Σοφιανίδης, Βασιλειάδης

Μ.Αλεξ.Αγ.Μαρίνας (Φερέιρα Κινγκ) : Ευαγγελόπουλος, Βασιλείου, Ράδης, Σερασκιέρης, Παπαδόπουλος Δ., Κίτσας, Νιογκάνα (70′ Ζωγράφος), Μουστάκας (61′ Καρατάσιος), Μελιόπουλος (61′ Λέκα), Λούρης, Σαμιώτης

ΠΑΟ Κουλούρας – ΦΑΣ Νάουσα  0-5 (23′-50′ Γιαμαλίδης, 27′ Τριανταφυλλίδης, 31′ Αργυρίου, 61′ Ντέλλας)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Κωστούλης, με βοηθούς τους κ.κ. Ζαχαριάδη και Ζουρνατζίδη

ΠΑΟ Κουλούρας (Άρης Αδαλόγλου) : Περπερίδης, Κουτσούκης, Τσουλτσίδης, Τσανακτσίδης, Κωνσταντάκος, Γαβριηλίδης, Καλφούτζος, Κωστόπουλος (71′ Μπράβος), Γράτσιανος, Πέρογλου (46′ Τσιακίρης), Μιχαηλίδης

ΦΑΣ Νάουσα (Δημήτρης Κοτζάμπασης) : Ζάχος, Πίτος, Αργυρίου, Κελεσίδης, Βακαλίδης (46′ Καρούτσος), Τριανταφυλλίδης (81′ Γκουργκούτας), Μπιγκάνος, Γιαμαλίδης, Ηλιάδης (66′ Αντωνίου), Γκελοσάνι (56′ Παπαϊωάννου), Ντέλλας (56′ Φράγγης)

Φίλιππος Μελίκης – Νίκη Αγκαθιάς  1-1 (90+1′ Ηλιάδης / 10′ Κίτσας)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Τζίκας, με βοηθούς τους κ.κ. Χατζηβασιλείου και Φακανά από την ΕΠΣ Μακεδονίας

Φίλιππος Μελίκης (Γρηγόρης Ηλιάδης) : Πάνου, Καραγκιοζόπουλος (84′ Τσιφλίδης), Ηλιάδης, Μπιτόπουλος (62′ Αργυρόπουλος Γ.), Θυμιόπουλος Δ., Θυμιόπουλος Ν., Βενιόπουλος, Κίτσα, Παρσόπουλος Α., Μπουκουβάλας (90+2′ Γίδαρης), Αργυρόπουλος Μ. (26′ λ.τ. Παπουλίδης).

Νίκη Αγκαθιάς (Μπάμπης Καψάλης) : Προδρόμου, Τζιμογιάννης, Κοντσίδης, Παπαδημητρίου, Κίρτσογλου, Πέτκος, Γιαννουπλάκης, Βαρότσης (63′ Τερζής), Θεοδώρου Χ., Κίτσας, Κοσέογλου (50′ Θεοδώρου Ε.)

Άχθος Αρούρης – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  0-2 (9′ Πέτγαζλης, 12′ Καψάλης)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παπαργυρίου, με βοηθούς τους κ.κ. Γκαλαΐτση και Μητρόπουλο

Άχθος Αρούρης (Άλκης Ελευθεριάδης/Γιώργος Μυλωνάς) : Μυλωνάς Γ., Κουβατσίδης (46′ Πύρκας), Καραμαριάς (56′ Τσιρέλας), Στριμπίνος Γ., Μουρατίδης Τ. (26′ Χατζηγεωργίου), Τάσο, Βύζας, Τσέος (56′ Τσιλίδης), Κοτζαχρήστος, Στριμπίνος Α., Ματελόπουλος (50′ Τεπετός)

ΓΑΣ Ροδοχωρίου (Κώστας Τενεκετζή) : Καζεπίδης, Ασλάνογλου, Καψάλης, Πέτγαζλης (87′ Τράιος), Παρηγορίδης (72′ Ζάχος), Ρίσσου, Κιόσια, Χαραλαμπίδης, Γαλανός, Παπαδής (50′ Κατσαράκης), Γιαμαλίδης

Μακροχώρι – ΓΑΣ Κοπανού  2-1 (18′ αυτογκόλ, 28′ Χασιώτης / 81′ Γκιούλα)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Νησελίτη και Γκόγκα

Μακροχώρι (Γιώργος Απόσογλου) : Τζακέρι, Πρωτογέρης, Κιατικίδης, Πουλιόπουλος (69′ Τσακαλίδης Α.), Τσακαλίδης Γ., Γιαννόπουλος, Παπακωνσταντίνου (72′ Μπατανάρας / 88′ Μυλωνάς), Φωτόπουλος, Χασιώτης, Φιλιππίδης (69′ Τσικανόπουλος), Δαλήγγαρος

ΓΑΣ Κοπανού (Χρήστος Μποζίνης) : Ορμανίδης Σ., Γκιούλα, Μποζίνης Π., Αναδός, Ίντος Ε. (76′ Κότσαλης), Σιδηρόπουλος (46′ Σπανός), Ορμανίδης Α., Στογιάννης Δ. (90+1′ Δελητζάκης), Λύτης, Κωστογλίδης, Οικονόμου Α. (72′ Στογιάννης Α.)